Covid-19 ve insanlar üzerindeki etkileri

0 32

Tüm dünyayı etkisi altına alan günümüz virüslerinden biri olan covid-19’un hayatımızı birçok açıdan değiştirdiği aşikâr. Gerek fiziksel gerekse mental olarak hepimizi zorlayan bir süreç içindeyiz. Bu makalede sizinle konuşmak istediğim covid-19’un ne olduğundan ziyade biz insanlara ne gibi etkileri olduğu ve olacağı hakkında size aktarmak istediğim her şeyi bulacaksınız.

 

İçgüdüler ve insan

 

Bizler basit canlılar olarak evrimleştik, geliştik ve sonunda hayatta kalmak bizim yeteneğimiz oldu. İnsanların becerebildiği en iyi şey diyebileceğimiz hayatta kalma içgüdüsü yüzyılda bir gerçekleşen salgınlarda büyük rol oynamıştır. Dünya üzerinde etkisini gösteren salgınlar incelendiğinde insanoğlu hepsinden sağ çıkmayı başarmıştır. İçgüdülerimiz biz insanları harekete geçirir. Şu an olduğu gibi biz insanların içinde olduğu bu dönem bastırılmış ve geride kalmış bütün içgüdüleri ortaya çıkarıyor.  Şiddet, vahşet, korku ve sapkınlık. Önceden var olduğunu bildiğimiz ancak seslerini duyamadığımız bütün bu içgüdüler artık sürekli gündemde ve öyle de olacak.

 

İçimizdeki karanlık

 

İçimizde sakladığımız bir karanlık taraf olduğu belli bunu inkâr edemeyiz. Ama bunlar çok  derinlerde olduğu için ortaya çıkamıyordu. Virüs sonrasında filmleri aratmayan senaryolarda ölümler, kavgalar ve daha nicelerini gördük ve duyduk. İnsanların kendini kaybettiği bu zamanda kimse sesini çıkarmaya yeltenemiyor. Kendisine ne olacağını bilemiyor ve en kötüsü kendisinin onlar gibi olacağını düşünüyor. Şiddet olayları gündeme bomba gibi oturuyor ya da ölümler. Hayatımızda duymadığımız, bilmediğimiz ve korkutan cinayetleri haberleri okuduk. Gerekçe olarak gösterilen nedenler ise trajikomik durumlardı.Gerçi şiddetinde, cinayetinde gerekçesi olamaz.

 

Covid sonrası yaşam

 

Covid bittiğinde artık insanoğlu eskisi gibi olamayacak. Bunu artık biliyoruz. Yeni bir düzen ve yeni bir dünya bizi bekliyor olacak. Şu an normalimiz bu ne kadar normal tartışılır. Bizi bekleyen ya çok aydınlık bir gelecek ya da çok karanlık olacak. Şu an karanlık ve korkutucu bir dönemden geçiyoruz. Yasaklar, kısıtlamalar ve yorgunluk. Yorgunluk zihinsel ve fiziksel bir yıpranış olarak boy gösteriyor. İnsanlar çok yorgun. Ve insana yapılabilecek en son şey şuan ana sayfa üzerinde olan yasaklama ve kısıtlamalar. Doğası gereği özgür olmak insanın en büyük hakkı ancak  şu an değil. Belki sonra da olmayabilir. Söyleyebileceğim en olumlu ifade bugünler yarının karanlığında kalacak. Bunlar birer deneyim olarak hayat çizgimize eklenecek. Maskemizi takıp önce kendimiz sonra çevreyi düşündüğümüz sürece bu pandemi  dönemini hızlıca atlatacağız.

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan günümüz virüslerinden biri olan covid-19’un hayatımızı birçok açıdan değiştirdiği aşikâr.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.