Gebelikte Reflü

0 22

Gebelik süresi anne adaylarının birçok geçici sağlık sorunlarının meydana geldiği bir dönemdir. Bu sağlık sorunlarının başında yer alan reflü her 3 gebeden 2’sinde gözlemlenmektedir. Gebeliğin ilerleyen sürecinde de şikayetler giderek artmaktadır. Gebelik süresince reflü kabusunun artmamasını sağlamak adına doğru beslenmek gereklidir. Bu süreçte bazı besinler hiç tüketilmemeli ve hayatımızdan çıkarılmalıdır.

 

Son 3 Ay Kabusa Dönmemeli

 

Reflü yaşayan gebelerde göğüs kemiğinin arka tarafındaki yanma ve acı hissinin yoğunluğu çekilmez hal alabilir. Asitli mide sıvısının yemek borusundan yukarıya doğru itilmesi de boğaza yakın noktalarda aynı hissi gösterebilmektedir. Bebeğin anne karnında büyüyüp yaptığı baskı gebeliğin son 3 ayını daha da çekilmez bir sona götürebilir. Buna yapılacak en iyi müdahale beslenme alışkanlığını en doğru hale getirmektir.

 

Besin Tüketimini 6-8 Öğüne Bölmeli

 

Gebelikte Reflü Nedir

Günlük beslenme ihtiyacının 6-8 öğüne bölünmesi mideye bir anda yüklenmemek adına önemlidir. Sık sık az az miktarlarlı öğünler tercih etmek şikayetleri azaltmaya başlayacaktır. Sıvı alımının da karın iç basıncının artmaması içinde öğün aralarında yapılması gerekmektedir. Mide asit salgısını artıran ve reflüyü tetikleyici besinlerden uzak durmak gerekmektedir. Çok sıcak veya çok soğuk içeceklere de dikkat edilmelidir. Uzak durulması önerilen besinler şu şekildedir.

 

  • Acı ve baharat
  • Gazlı içecekler
  • Sirke
  • Kahve
  • Çikolata
  • Koyu çay
  • Domates
  • Soğan
  • Turunçgiller

 

Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durulmalı

 

Besinlerin daha kolay ve rahat sindirilmesi için küçük lokmalarda tüketilmeli, her lokma en az 10 defa çiğnenmelidir. Yağlı besinlerin mide de kalma süresi daha uzun olduğundan, sindirim süresinin de daha uzun süreyi kapsamasından ötürü reflüyü olumsuz tetiklemektedir. Daha az yağlı besinler tüketmek bu sorunları ortadan kaldırabilir. Yağlar dışında içerisinde yağ bulunan krema, mayonez, hardal, kaşar peyniri, tulum peyniri, sakatat, sosis, salam sucuk tüketimi de önerilmemektedir.

 

Kavun, Karpuz ve Mısır da Tetikliyor 

 

Reflü tetikleyicilerinden olan gaz yapıcı besinlerin tüketimi de bu süreçte önemlidir. Kuru fasülye, nohut gibi bazı baklagiller ve kavun, karpuz, mısır ve turunçgiller gibi besinleri de hayatımızdan çıkarmalıyız. Şeker ve şekerli besinler tüketmek yerine taze ve kuru meyve tüketilmesine dikkat edilmelidir. Bol miktarda katı yağ ve un içeren hamur işler de mideye zarar vermektedir. Tam buğday unları zeytin veya fındık yağları kullanılarak hazırlanan besinler mideyi rahatlatmaktadır.

 

Pişirme Yöntemi Önemli

 

Seçilen uygun besinleri bulmak kadar önemli bir diğer noktada bu besinlerin pişirilme yöntemleridir. Yağda kızartmak veya kavurmak yerine ızgara, haşlama, buğulama ve fırında pişirme metotları tercih edilmelidir.

Besin tüketiminden sonra hemen uzanmak asitli mide sıvısının yemek borusuna geçmesine sebep olabileceğinden önerilmemektedir. Yemek yedikten sonra en 45 dakika sonra uzanma moduna geçilmesi uygun görülmektedir. Yatmadan 2 saat önce de beslenmeyi kesmemiz geceyi rahat geçirmemiz için önemlidir.

 

Tüketilen Besinlerin Etkisi Değişebilir

 

Reflü sorunu yaşayan gebelerimizin karın bölgeleri sıcak tutması önemlidir. Tayt kemer gibi karnı sıkı saran kıyafetler tercih edilmelidir. Uyurken yüksek yastık kullanımı da şikayetlerin azalmasına neden olacaktır. Besinlerin etkileri gebeliğin haftalığına göre kişiden kişiye değişmektedir. Gebelerin hangi besine nasıl tepkime yaşadığını takip etmeleri en doğrusudur. Beslenme uzmanlarıyla birlikte yol almak sorunu çözmeye büyük katkı sağlayacaktır.

 

Gebelik süresi anne adaylarının birçok geçici sağlık sorunlarının meydana geldiği bir dönemdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.