Kolonoskopi Nedir Kimlere Yapılır

0 50

Kolonoskopi tetkik yöntemlerinden biridir ve bu endoskopik işlemle rektum ile kalın bağırsak incelemesi yapılır. Kolonoskopi uygulaması esnasında var olan ve halk arasında iyi huylu diye tabir edilen poliplerin çıkartılması gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra doku örneği alınarak bu örneğin laboratuarda incelenmesi sağlanabilir.

 

Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

 

Kolonoskopi için giriş makattan yapılır ve kolonoskopi sayesinde teşhis konulabildiği gibi tedavi işlemleri de yapılabilir. Kolonoskopi esnek bir tüple yapılan işlemdir. Bu tüpün ucunda kamera ve incelemenin net yapılabilmesi için kamera yer alır. Kolonoskopi genel cerrah ve gastroenteroloji doktorları tarafından yapılır. Kolonoskopi ortalama olarak 15 dakika ile 60 dakika arası sürebilen bir işlemdir. Kolonoskopi işlemi şikâyet belirtileriyle gelen her yaştan kişiye uzman doktor onayıyla uygulanabilir. Tarama kapsamında yapılan kolonoskopilerse elli yaşından sonra önerilir.

 

Kolonoskopi Kimlere Yapılır?

 

Kolonoskopi önerilen kişiler belli şikâyetlerle uzman doktora başvuran kişilerdir. Bunun dışında özel durumlara sahip olan kişilerin de belli aralıklarla kolonoskopi yaptırmaları gerekebilir. Örneğin kalın bağırsak kanseri erken tanı ve önleme kapsamında 50-80 yaş aralığına sahip bireylerin her beş senede bir kolonoskopi yaptırmaları gerekir. Kolonoskopi işleminin gerekli görülebileceği pek çok durum vardır.

 

Hatsa geçmeyen kabızlık, rektal kanama, sürekli karın ağrısı, sebebi açıklanmamış anemi veya demir eksikliği, geçmeyen ishal, sebebi açıklanamayan kilo kaybı gibi nedenlerle uzman doktora başvurduğunda yapılan tetkiklerle birlikte kolonoskopi yapılması da istenir. Kişilerde bu belirtiler olduğunda uzman doktorlar zaten gerekli olan kolonoskopi işleminin yapılmasını isterler. Ancak bunlar dışında akrabalarında kolon kanseri olanlar, geçmişinde kanser veya polip öyküsü bulunanlar, farklı nedenlerle çekilen bağırsak filmlerinde şüpheli oluşumlara rastlayanlar, ailesinde meme, rahim veya yumurtalık kanseri olanlar uzman doktora başvurarak öyküleri eşliğinde kolonoskopi yaptırabilirler.

 

Kolonoskopi tetkik yöntemlerinden biridir ve bu endoskopik işlemle rektum ile kalın bağırsak incelemesi yapılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.