Covid 19 Testi Pozitif Çıkanların İzlemesi Gereken Yol Haritası

0 69

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık yeni tip Covid 19 vakaları, ortaya çıktığı ilk günden itibaren büyük bir hızla artış göstermeye devam ediyor. Koronavirüs, Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak görülmesi nedeni ile virüsün ortaya çıkış hikayesinin de Çin ‘den başladığı öngörülüyor. Damlacık yolu ile bulaşması ve neredeyse her gün yeni bir belirtisinin ortaya çıkması, virüsün yayılma hızını da arttırıyor. Peki yeni tip koronavirüs (Covid-19) belirtileri nelerdir?

 

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

                                                                       

Herkesin hayatını ciddi anlamda değiştiren salgın hastalık koronavirüsün belirtileri nelerdir? Kişi hangi belirtiler ile birlikte hastaneye başvurmalı? Covid 19 olduğumu nasıl anlarım? Şeklinde bir çok soru gündemde. Peki bu virüsün belirtileri nelerdir? Öncelikle ilk ortaya çıktığında gösterdiği belirtilerden en belirgin olanları; yüksek ateş, öksürük (nefes almayı engelleyecek derecede), göğüs ağrısı ve solunum güçlüğü olarak belirtilmişti. Fakat virüs öyle hızlı ve sinsi bir hale ulaştı ki her gün bir yeni belirtisi daha ortaya çıkıyor.

 

Yukarıda saydığımız belirtilerden sonra koku ve tat alma kaybı ile hastaneye başvuranların sayısı da gitgide artmakta. Kişi aniden koku ve tat duyularında bir kayıp yaşıyor. Sonrasında ise ciddi anlamda baş ağrısı, boğaz ağrısı şeklinde ağrılar vücuda yayılmaya başlıyor. Bu ağrıların yanına ayrıca eklem ve kas ağrıları da eklenerek dayanılmaz bir hal alıyor. Son günlerde bilim insanlarının açıklamalarına göre ishal ve deride döküntü şeklinde de belirtilerinin ortaya çıktığı belirtildi.

 

Covid 19 Testi Nasıl Yapılıyor?

 

Kişi, yukarıdaki belirtilerin birkaç tanesini kendinde hissediyorsa hastaneye başvuruyor. Hastanede öncelikle akciğer tomografisi çekiliyor. Tomografi sonucunda eğer doktor şüpheli bir durum ( buzlu cam görüntüsü) farkediyorsa sürüntü testi yapılıyor. Ucunda küçük bir pamuk olan PCR çubuğu ile öncelikle kişinin boğazından sürüntü örneği alınıyor. Daha sonra aynı şekilde burun deliğinden de ayni işlemle örnek alınıyor. Test sonucu yaklaşık 24-48 saat arasında sonuçlanıyor. Her hastanede bu süre değişiklik gösterebiliyor. Eğer kişinin test sonucu pozitif ise sağlık bakanlığı tarafından telefonla aranıyor ve yapılması gereken her şey tek tek anlatılıyor. Sonuç negatif ise e-nabız sisteminden görüntülenebiliyor.

 

Covid 19 Testi Pozitif Olduğunda;

 

Öncelikle kişi sağlık bakanlığı tarafından aranıyor ve uzun bir süre kişinin bilgileri alınıyor. Eğer ateş, öksürük ve göğüs ağrısı bulunuyorsa hastane ortamında takip edilmesi için adresine ambulans yönlendiriliyor. Klinik durumu daha hafif olanlar özellikle solunumunda güçlük çekmeyenler için ise ilçe sağlık müdürlüğü tarafından beş gün boyunca kullanılacak olan bir ilaç gönderiliyor. Evde karantina altında olan pozitif hastalar, her gün düzenli bir şekilde aile hekimi tarafından aranarak detaylı bir şekilde durumu kaydediliyor. 14 günün sonunda tekrar yapılan test sonucunun negatif çıkması durumunda kişi her ihtimale karşı bir 14 gün daha karantinada tutuluyor.

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık yeni tip Covid 19 vakaları, ortaya çıktığı ilk günden itibaren büyük bir hızla artış göstermeye devam ediyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.