Bademcik Sorununa Plasma Yöntemiyle Çözüm

0 63

Okul çağındaki birçok çocuğun yaşadığı hastalıkların başında şüphesiz ki bademcikleri gelir. Boğaz bölgesinde beliren ağrılarla çocuklar rahatsızlıklarını dile getirmeye başlarlar. Bu sorun okula devam sürecini bile olumsuz yönde etkiler. Bademciklerin sebep olduğu enfeksiyonlar yaşamı olumsuz etkileyen çocuk sorunlarının en büyüğü olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak bakıldığında vücudun savunma sisteminin en önemli kalkanı bademciklerdir. Gelişen teknoloji ile birlikte artık bademcikleri kanamasız, ağrısız ve sızısız plazma yöntemi dediğimiz uygulama ile tedavi edip, koruma altına alabilmek mümkündür.

 

Bademcik Zararları

 

Bademcikler yapısı ve büyüklüğü baz alınarak 4 kademeli olarak incelenir. Birinci ve ikinci kademeler genel olarak nefes sorunlarına neden olmaz. 3.kademe kişinin rahatsızlığı olmasa bile tıkanıklık yaratabilir ama hastalık dönemine denk gelmesi nefes alışveriş sorununu arttırır. Son olarak 4. kademe bademciklerin hastalık olmaması durumunda bile nefes darlıklarına ve solunum durmalarına kadar dayanan ciddi sorunları yaratmaktadır. Burada ‘tonsil’ adı ile anılan bademciklere beta bakterileri ve virüslerin sebep olduğu enfeksiyonların karşısında irileşmesi, yutma zorlukları ve boğaz ağrısı yaratması eşlik edebilir. Ama bazı çocuk ve yetişkinlerde enfeksiyon olmaması durumunda bile bademciklerin normalden iri olduğu gözlemlenmektedir. Bu durum özellikle çocukluk döneminde, bazı geceler uyku sırasında solunum yetersizliği, hatta nefes durmasına bile neden olabilmektedir.

 

Çocukların yaşıtlarından fiziksel olarak geri kalmış görünümü

 

Çocukların gelişiminde gecenin özel bir yeri vardır. Büyüme hormonlarının en çok salgılandığı zaman dilimi gece uykusudur. Eğer çocuk sağlıklı uyku düzenini oturtamaz, uyku esnasında sorunlar ortaya çıkarsa büyüme gelişimi durup zamanla da gerilemeye başlar. Gece sağlıklı nefes alış verişi yapamayan çocuklarda beyin nöronlarının gelişimi de zamanla gerileyecektir. Uykusunu sağlıkla alamayan bir çocuk da ertesi gün hareketlilik artar, konsantrasyon bozuklukları açığa çıkmaya başlar. Yapacağı küçük hareketlerde bile soluk soluğa kaldığı gözlemlenir. Bedensel olarak yüz bölgesinde de uzama ve diş yapısında da  çene yapısının öne doğru genişlemesi yüzünden bozukluklar belirmeye başlayacaktır.

 

Plasma teknolojisi nedir?

 

1998 yılından bu yana 12 milyonu aşkın insan üzerinde uygulanmış olan plasma teknolojisi FDA onaylıdır. Lazer veya elektrokoter sistemleriyle karşılaştırıldığında dokuya daha hassas davranışlarla işlem yapar, bunun sebebi verilen ısının çok düşük olmasıdır. Akışın olduğu su tuzlu olduğundan iletken görevini üstlenir. Plasma bölgesi; bu tuzlu su ve iki çeşit elektrottan gönderilen radyofrekansı enerjisinin birleşiminden oluşur. Bu bölgeden doku buharlaşma yöntemi kullanılarak alınır. Kanama olmadığı için alanın temizliği daha kolay gerçekleşir ve tampon kullanma zorunluluğu olmaz.

 

Plasma teknolojisi ile bademciklerdeki şifa

 

Önceki dönemlerde hastalarda iri bademcik sorunu gözlemlendiğinde sorunu ortadan kaldırmak için bademcik ameliyatıyla tüm bademcikleri alınmaktaydı. Fakat gelişen teknoloji ile bu durumda yeniliğe gidilerek bademciklerin tamamının alınması yerine yeteri oranda küçültme işlemi yapılabilmektedir. Plasma teknolojisi kullanılarak yapılan ameliyatlarda hastanın nefes alabileceği yapıya uygun oranda buharlaştırma yöntemiyle bademcikler de  küçülmelere gidilmektedir. Ameliyatlar kanamasız olarak tamamlanabilmektedir. Mikroskop ortamında kontrolle küçültülmesi sağlanan bademciklerle insanlar sağlıklı nefeslere kavuşabilmektedir. Çocuklarda bu yöntemle 1 ve 2.kademe büyüklüğüne uygun olan bademciklerle sorunsuz bir gelişim için de tüm alt yapı sağlanmış olmaktadır.

 

Bademcik Tedavisi

 

Plasma yöntemi uygulanarak yapılan ameliyatlar, bademciklerin tamamının alınması işleminden daha acısız var kanamasız mümkündür. Gelişen bu yöntemler derinlerdeki ana damarlara ve sinir uçlarına neredeyse hiç dokunulmadığı için kanama ve ağrı gerçekleşmemektedir. Aldıkları anestezi oranlarının da diğer ameliyatlardan düşük olduğu söylenebilir. Çocuklarımız okul hayatına ve sosyal yaşamına hızla geri dönebilmektedir.

 

Okul çağındaki birçok çocuğun yaşadığı hastalıkların başında şüphesiz ki bademcikleri gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.