Zeka Gelişiminde Balık Yağının Fonksiyonları Nelerdir?

0 77

Yüksek omega 3 içeren balık yağı hem çocuk hem de yetişkinlerde zeka gelişimini ve beyin fonksiyonlarını olumlu etkiler.

Zeka gelişimi ve Balık Yağı İlişkisi

 

Zeka gelişimi; özellikle bebeklik dönemlerinden itibaren; bireylerin oldukça dikkat etmesi gereken durumlardan bir tanesidir. Bebeklikten çocukluğa geçiş evresinde dikkatli davranılan her çocuğun, ileriye yönelik olarak daha sağlam bir şekilde ilerlediği gözlemlenebilen bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Beyin; gelişebilen ve öğrendikleri ile ilerleyebilen bir organdır. Beyni geliştirmek maksadı ile akademik anlamda pek çok şey yapılabilir ancak ek olan yiyecekler ile de beyne bağlı olan zekanın gelişimine de önemli ölçüde katkı sağlanabilir.

Zeka gelişimini etkileyen pek çok ürün bulunmaktadır. Özellikle hafıza, daha dinç düşünmek ve aktif bir beyin için önerilen pek çok sebze ve meyve vardır. Ceviz, havuç gibi ürünler, zekayı geliştirir ve hafızayı güçlendirir. Aynı zamanda balık da beyne en faydalı olan ürünlerden bir tanesidir.

Uzun dönemlerden beri balık ve türevlerine olan ilgi giderek artmaktadır. Bu türevden kastımız ise hepimizin ilk aklına gelen; balık yağı ürünüdür. Balık yağları; içerisine bulunan mineral ve vitamin desteği ile küçük yaştan itibaren, kullanılmaya başlanması ile büyük ölçüde bir yarar sağlayacaktır. Özellikle çocukluk döneminde balık yağının kullanımının oldukça önemli olması bilinmektedir. Balık yağı normal bir balık tüketimi olmayan ya da balığı sevmeyen çocuklar için bir deva niteliğindedir. En çok kullanılan formu haplardır. Bu hapları kullanan bir çocuk; bir balığın sağlayacağı faydadan yararlanacaktır. Bu bağlamda önemli bir başlık olan balık yağı, faydaları bakımından oldukça geniş bir yelpaze sunmaktadır. İlgili Link: Alzheimer’dan Korunmada Besin Desteği

 

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

 

Zeka Gelişiminde Balık Yağının Faydaları

Balık yağının faydaları içerdiği bileşenler bakımından, fazla maddelendirme içeren bir yapıdadır. Balık yağının herkese hitap eden bir ürün olduğundan bahsetmek oldukça gereklidir. Birçok noktada yararlı olan bu içerikten bahsetmek gerekirse;

 • Balık yağı içerdiği mineraller sayesinde cildi güzelleştirir.
 • Göz kuruluğunu ortadan kaldırmada etkilidir.
 • Vücutta bulunan enflamasyonu azaltmaya yönelik etkisi vardır.
 • Beyin gücünü arttırır.
 • Beynin gelişmesini hızlandırır.
 • Kemikleri daha yoğun bir bakım ile güçlendirir.
 • Hamilelikte ortaya çıkmış olan yüksek tansiyonu düzenler.
 • DEHB olarak bilinen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile mücadelede etkilidir.
 • Anksiyete, depresyon, hareket ve koordinasyon anlamındaki bozuklukları tedavi eder.
 • Kalbi, dış etkilerden ve özellikle kötü hava kirliliğinden korumakla görevlidir.
 • Dizlerdeki kireçlenmeyi ortadan kaldırır.
 • Yaşlanma karşıtı olan yapısı ile vücudu daha dinç ve diri tutar.
 • Yağ yakmaya yardımcı olur ve bu sayede vücuda da kilo verme noktasında fayda sağlar.
 • Hafızayı özellikle güçlendirir ki bu en önemli maddelerden bir tanesidir.
 • Protein sentezlemesine destek olan bir yapıdadır.
 • Metabolizmada uzun süreli iyileşmeye neden olur.
 • İnsülin direncini düzenler.
 • Balık yağı faydaları konusunda en önemli hususlardan bir tanesi de bu yağın, egzersiz yapmayı kolaylaştırmasıdır.
 • Hem yağ yakan hem de egzersiz yapmayı kolaylaştıran bu yağlar sayesinde, özellikle kilo verme noktasında da büyük artılar sağlamaktadır.

Balık yağlarında sadece Omega-3 açısından bir zenginlik bulunmamaktadır. Bununla beraber D vitamini ve DHA açısından da oldukça zengin bir yağ olan balık yağı artrit ve yüksek kolesterol ile mücadelede de oldukça etkili olan ürünlerden bir tanesidir. Genel olarak derin denizlerde bulunan balıklardaki balık yağları, çok daha fazla yağ asidi bulundurdukları için çok daha faydalıdır.

 

Balık Yağının İçeriğinde Neler Bulunmaktadır?

 

Balık Yağının Fonksiyonları

Balık yağı içerik bakımından, faydalı pek çok asit ve bileşenden oluşmuştur. Bu tüm bileşenler, balık yağının insan sağlığı noktasındaki konumunu daha da arttırmaya yönelik olan faydaları kapsamaktadır.

DHA olarak bilinen Docosahexaenoic Acid ve EPA olarak adlandırılan Aicosapentaenoic Acid tarzındaki omega 3 yağ asitlerini içinde bulunduran balık yağının içeriğinde farklı asitler de bulunmaktadır. Alpha-linolnic Acid (ALA) ve Gamma-linolenic Acid yağ asitleri; vücut için oldukça faydalı bir yapıya sahiptir.

Balık yağının kalitesi omega 3 yağ asidini, içerisinde bol miktarda bulundurması ile anlaşılır. Bu türdeki zengin yağ asidini içerisinde bulunduran balıklar; hamsi, tekir, deniz levreği, kılıç balığı, mersin balığı, istiridye, kalkan, ton balığı ve somondur.

Balık yağının içeriği bulunan omega-3 kalp ritim bozuklukları safhasında oldukça güçlü bir düzenleyicidir. Kalp ve damar sağlığını maksimum miktarda koruyan bu asitler; LDL yani kötü tansiyon ile savaşma konusunda oldukça etkilidir. Bununla birlikte HDL olarak bilinen iyi tansiyonu da arttıran bir yapısı bulunmaktadır.

 

Zeka Gelişiminde Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

 

Balık yağının faydaları özellikle sürekli gelişen bir yapıda olan çocuk beyni için maksimum seviyede önemlidir. Çünkü sürekli kendini geliştiren ve gerçekleştiren beynin gelişimi; hem algılamaya hem de bazı besinler ile desteklenmeye muhtaçtır. Beyin; yaklaşık 1.5 kg ağırlığında bulunsa da 100 milyar nöronu içerisinde barındıran bir yapıdadır. Nöronlar, sinir hücreleridir ve her bir nöronun, diğerleri ile 10.000 civarında bağlantı bulunmaktadır. 100 milyar nörondan pay biçecek olursak da bu bağlantı sayısı, trilyonları bulacaktır.

Beyin bu kadar efsanevi ve anlaşılamayan boyuttayken, onu bir de özelleştiren şey; gelişebilir olmasıdır. Bahsedilen gelişim; yenilebilir ürünler ile de sağlanmaktadır. Bu ürünler arasında yer alan balık yağları, özellikle çocukların beyin gelişiminde sıklıkla ihtiyaç duydukları tüm asidik bazdakibileşenleri içerdiği için oldukça önemli bir konumdaki yapısı ile dikkat çekmektedir. Pek çok ebeveynin dikkatini çeken ve özenle kullanımına dikkat edilen balık yağının, zeka gelişimindeki rolünü şu şekilde özetleyebiliriz;

 

 • Bebeklerdeki sinir ve bağışıklık sisteminin oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Balık yağı da bu gelişime direkt olarak iyileştirici seviyede etki eden bir yapıdadır.
 • Omega 3 eksikliğini ortadan kaldırır ve daha dinç bir zihnin kapılarını çocuklara direkt olarak açar.
 • İçerdiği asit bazlı bileşenler ile hafıza kaybını en aza indirir ve hafızayı güçlendirir.
 • Anne sütünün içerisinde bulunan asitlerin, tek bulunduğu besin olarak oldukça önemli bir konumda olan balık yağları; çocuklar için az bulunan bir kumaş niteliğindedir.

 

İnsan sağlığını iyileştirmeye yönelik yapılan onlarca çalışmanın içerisinde genel olarak insanların ilk tercih ettiği içerikler, daha az makine değmiş ve daha az kimyasal barındıran içerikler olarak dikkat çekmektedir.

Balık yağları da bu bağlamda oldukça ilgi gören ürünler arasındadır. Çünkü çok fazla işlem bulunmayan bir yapısı ile temiz bir içerik sunan balık yağı her yaştan kişini gönül rahatlığı ile kullanabileceği bir yapıdadır. Faydaları bazında; hem çocuklara hem yetişkinlere hem de daha olgun kişilere direkt olarak etki ettiği için kullanacak kişiler de oldukça çeşitlidir. Bu doğrulardan hareket ile balık yağının faydaları konusunda oldukça uzun yazılar yazmak mümkündür. Pek çok noktada dikkat edilmesi gereken alanlara dair koruyucu tüm etkileri içinde bulunduran balık yağlarına ulaşım da pek çok noktadan sağlanmaktadır. En güvenli yer olarak eczanelerini tercih edebilir ve bu faydaları daha yakından görmeye hiç zaman kaybetmeden, başlayabilirsiniz. Balık yağı ulaşılabilir şifayı sizinle buluşturmayı amaçlamaktadır.

Balık yağı seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden ilki; içeriğine dikkat etmektir. Omega-3 bakımından zengin, EPA ve DHA değerleri açısından da üst sıralarda seyreden bir balık yağı ürünü kullanıyor olmak oldukça mühimdir.

 

Yüksek omega 3 içeren balık yağı hem çocuk hem de yetişkinlerde zeka gelişimini ve beyin fonksiyonlarını olumlu etkiler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.