L-Karnitin İle Vücudunuzu Forma Sokmaya Başlayın

0 67

Karnitin en geniş tabir ile bir amino asittir. Bu amino asit vücut tarafından sentezlenebilmektedir. Ancak bu sentezin gerçekleşebilmesi için vücutta bulunan iki amino asidin yeterli miktara ulaşması gerekmektedir.

İki amino asit ise; lizin-metionin ve C, B6, B3 ve Demir kofaktörleridir. Bu amino asitler yeterli miktarda vücutta bulunması gerekmektedir. Çünkü sentezleme işi görüldüğü kadar basit değildir ve olması gereken sentez işlemi olmadığı takdirde, vücutta bazı sağlık sorunları çıkabilir.

 

Karnitin Nedir? Vücuttaki Fonksiyonları Nelerdir?

 

Vücutta bulunması gereken karnitin miktarı 20 ya da 25 gram arasındadır. Bu miktarların azına düşüldüğünde, oldukça farklı sorunlara yol açılması mümkün olacaktır. Çünkü karnitin; pek çok sistemimiz ve organımızda bulunmaktadır.

 

Karnitinin bulunduğu yapıları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bağışıklık sistemi hücreleri
 • Kalp
 • Kaslarımız
 • Beyin
 • Sinir hücreleri
 • Sperm

Bu organ ve hücrelerde yeterli miktarda bulunması gereken karnitinin eksik kalması durumlarında, bu sorunu ortadan kaldıracak ek gıda takviyesine ihtiyaç duyulmaktadır. Tam bu noktada l-karnitin vücutta oldukça fayda sağlayacak bir içerik ile bu eksikliği tamamlamaktadır.

 

L-Karnitin Nedir?

 

L-Karnitin İle Vücudunuzu Forma Sokmanın Tam zamanı

L-karnitin uzun sürelerdir, sadece sporcuların kullanmış oldukları bir takviye olarak bilinmekteydi. Ancak bu doğru değildir. L-karnitini kullanmak için sadece sporcu olmaya gerek yoktur. Çünkü bu amino asit eksikliği, herkeste ortaya çıkabilecek olan bir sorundur.

L karnitin nedir sorusunun cevabı ise; oldukça faydalı, sağlığı bozacak pek çok durumdan kişiyi kurtaran ve bazı hastalıkların çözümünü bile oluşturan yapısı ile oldukça ilgi gören bir ek takviyedir.

Aslında pek çok noktada vücuda karnitin almak mümkündür. Özellikle diyet bazlı bir beslenme içerisindeysek ya da genel tabir ile sağlıklı bir beslenme yöneliminde bir çeşitte yiyip içiyor isek; vücudumuz içerisinde karnitin bulunan pek çok ürün tüketmiş oluruz. Ancak burada bile vücudumuzun ihtiyaç duyduğu karnitin sağlanmamakta ve l-karnitin gibi kuvvetli takviyelere gerek duyulmaktadır.

Özellikle hamilelik döneminde, kadın vücudundaki değişimler, hormonların farklı özellikleri ve bu tarzdaki değişiklikler pek çok vücutsal anlamdaki ögeyi etkilediği gibi, karnitin oranını da etkiler. Hamilelik ve özellikle emzirme döneminde vücuttaki l-karnitin oranı düşmektedir. Bu oranın yükselmesi için takviyeye ihtiyaç duyulmaktadır.

 

L-Karnitin Ne İşe Yarar?

 

L-Karnitin Nedir

L-Karnitin hangi sebep ile açılmış olursa olsun vücuttaki karnitin düşüşünü, normal seyrine getiren oldukça faydalı olan bir besin takviyesidir. Faydaları oldukça fazla ve kullanım alanı da oldukça geniştir. Vücudumuzda herhangi bir eksiklik olduğunu hissettiğimiz anda, o eksikliği giderecek çözüm önerilerini bulmaya çalışırız. Örneğin demirimiz eksik ise özellikle çay içmeye dikkat ederiz ya da hafıza kaybı konusunda sıkıntılar çekiyorsak balık ve havuç tüketimini arttırırız gibi. İlgili Link: Sonbahar Aylarında Beslenme Nasıl Olmalı

Bazı noktalarda ise besinler tek başlarına yeterli gelmemektedir. Bunun yanında ek bazı yardımcılara ihtiyaç hali olabilmektedir. L-karnitin takviyesini oldukça popüler ve etkili yapan şey de budur.

L-Karnitin faydaları genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Oksijen kullanımı ve yağ yakımı konusunda sağladığı pek çok fayda dahilinde, performans artışı sağlamaktadır.
 • Kas ağrısı ya da spor bazlı oluşmuş olan dokulardaki hasar gibi sorunlarınız var ise yine l-karnitin sayesinde bu sorunların da önüne geçebilirsiniz.
 • Özellikle en bilinir etkisi ile l-karnitin kilo kontrolü ve sağlıklı vücut konusunda oldukça etkilidir. Ancak buradaki asıl önemli kısım sadece tek başına l-karnitinin kullanılmaması gerektiğidir. Bu takviyenin alımı; diyet listesinin yanında olmalıdır. Yalnız başına l-karnitin kullanımı herhangi bir fayda sağlamayabilir ama düzenli beslenen ve güzel bir spor rutini oturtmuş kişiler için l-karnitin oldukça faydalı olan bir destek olacaktır.
 • Kemik ve eklemlerde bulunan mineral kaybına bağlı olarak bazı güçsüzlükler meydana gelmiş olabilir. Bu güçsüzlükler ve yol açabileceği pek çok sorun ile mücadele noktasında da l-karnitini kullanarak, sağlığınızı oldukça düzenli bir şekle sokabilirsiniz.
 • Yağ yakmak için oldukça etkili olduğu için özellikle vücudunuzu şekle sokmak istiyorsanız; fazlalık olan bölgelerinize gerekli etkiyi yapacak ve bu sayede düşlediğiniz o vücuda kavuşmanız daha da kolaylaşacaktır.
 • Az yeme noktasında da l-karnitinin büyük avantajları bulunmaktadır. Besin alımına duyulan hissi bastırmaktadır. Yani kişinin öylesine acıkması, ağzına bir şey atma isteği ya da hafif midesinin kazınması gibi durumlarını ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede l-karnitin kullanan kişinin çok daha az yemesine ve bu sayede daha zayıf ve fit olmasına yardımcı bir durum ortaya çıkmaktadır.
 • Metabolizma da yine pek çok kişinin ortak problemidir. L-karnitinin düzenli kullanımı sonucu metabolizmayı da hızlandırdığı bir gerçektir. Özellikle metabolizmanın hızlanması ile antrenman anında salgılanan enerji de yükselecektir.
 • Kemiklerde oluşabilecek pek çok problemin önünü kesen l-karnitine dair, kemik yoğunluğunun azalması durumunda da etkili olduğu söylenebilir. Kemiklerimiz; kıymet vermemiz ve gerekli takviyeler yardımı ile desteklememiz gereken dokulardır. Sadece süt, peynir ya da yoğurt gibi gıdalar tüketmek yeterli gelmemektedir. Bunun yanında güçlü ve etkili olarak bir gıda takviyesi gerekmektedir. Bu takviyeyi de en direkt yoldan bizler için sağlayan l-karnitinden başkası değildir.
 • L-karnitin oldukça hassas bir süreç olan hamilelik ve emzirme döneminde de kullanılabilecek bir üründür. Tabiki bu ürünün kullanımını, doktorunuza sormanızda fayda vardır. Bu dönemde değişen tüm yapısal problemleri düzenlemede yardımcı olacak bir çizgidedir.

 

İncelmek İsteyenler İçin L-Karnitin Etkisi

 

Pek çok faydası bulunan l-karnitinin; düzenli bir şekilde, doğru besinler ve yeterli egzersiz ile birlikte uygulanması oldukça mühimdir. Bazen ne yersek yiyelim, vücudumuzda oluşan herhangi bir açığı kapatamayabiliriz. Bunun için takviye besinlere ihtiyaç duyabiliriz. Aynı şekilde vücudumuzdaki eksikliği ortadan kaldıracak bir besin vardır ancak herhangi bir alerji durumumuz olabilir. Bunlar; sıklıkla karşılaşılan ve çözüm arayan durumlardır. Bu tarz durumlarda güçlü bir yardımcı hayat kurtaracaktır. Bu güçlü yardımcı ise l-karnitin olarak karşınızdadır.

Özellikle son dönemlerde spora duyulan ihtiyaç ve gösterilen ilgi oldukça artmıştır. Bazı kişiler tamamen formda kalmayı düşlerken, bazı insanlar ise daha bölgesel zayıflamayı tercih etmektedirler. Bu zayıflama durumunda da karşılaşabilecekleri bazı sorunlar olabilmektedir. Örneğin bir kişi ne kadar spor yaparsa yapsın ya da yediklerine ne kadar dikkat ederse etsin, metabolizması yavaş çalıştığı için kilo veremeyebilir. Başka birinin ise aynı şartlar dahilinde yağ yakma hızı aşırı düşük olabilir.

Bu tür durumlar, kişinin motivasyonunu da büyük ölçüde düşüren bazı hallerdir. Ortadan kalkması halinde ise kişinin kendine olan güveni yerine gelecek ve gösterdiği emeğin karşılığını alan kişi için daha devamlı bir faydadan bahsedilmiş olacaktır. Bu yüzden de eğer bu tür bir problem içerisinde hissediyor iseniz kendinizi; l-karnitin pek çok açıdan sağlayacağı faydalar ile form tutma sürecinize katkı sunar.

Besinlere duyulan o aşırı istek de yine oldukça büyük sorunlardan birisidir. Özellikle kişilerdeki tatlı isteği, rafine şekerin oldukça zararlı bir ürün olması kaynaklı ileriye dönük oldukça büyük sorunlar oluşturabilir. Bu yeme isteğinizi ortadan kaldıracak ürün yine l-karnitin olarak karşınıza çıkabilir. Zayıflamanızı geciktiren, ağrılarınıza yol açan ve bazı noktalarda sağlıksız hissetmenize sebebiyet veren her türden detayı hayatınızdan çıkartmak için l-karnitin sizlere en iyi yardımcılardandır.

 

Karnitin en geniş tabir ile bir amino asittir. Bu amino asit vücut tarafından sentezlenebilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.