Saç Bakımı

0 40

Saç bakımı gerek kadınlar gerekse erkekler için olmazsa olmazlardan biridir. Fakat bazı durumlarda saçımızın döküldüğünü, yeterince güzel, canlı, dolgun gözükmediğini düşünürüz. İşte saçımızda bedenimize ait bir parça olduğu için onun da ilgiye ve bakıma ihtiyacı vardır. Peki her iki cinsinde vazgeçilmez bir enstrümanı olan saçların bakımı nasıl yapılmalı?

 

 Saç Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Öncelikle bunun iki yolu var birincisi işin profesyonellerinden destek alarak yapmak diğeri ise kendi başınıza yapabileceğiniz bakım. Kendi başınıza yapabileceğiniz bakıma gelecek olursak farklı sorunlar için farklı bakım türleri mevcuttur. Saç bakımında dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Bunları sıralayacak olursak:

Saç dökülmelerini önleyici bakım

Yıpranmış saçlar için bakım

Yağlı saçlar için bakım

Röfleli saçlar için bakım

Kırıklar için bakım

İnce telli saçlar için bakım şeklinde sıralayabiliriz.

Burada önemli olan nokta saçınızı tanımanız ve hangi tür bakıma ihtiyaç duyduğunu tespit etmeniz. Ayrıca bu işi düzenli hale getirmek gerekir zira tek seferlik yapılan bakımın bir faydası olmayacaktır. Saç bakımında dikkat edilmesi gereken diğer unsurları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

-Saç derisini olabildiğince kimyasallardan arındırmak, temiz tutmak. Çünkü sprey, jöle, köpük gibi ürünlerin artıkları iyi temizlenmediğinde saç köklerini tıkayacak ve kepek, dökülme gibi sorunlara yol açacaktır.

Saçlarınızı çok sıcak suyla yıkamak doğru değildir.

Saçı çok sık yıkamakta saçınıza zarar verebilecek bir diğer husustur.

Saçın çok fazla güneş ışınına maruz kalması da zarar görmesine sebep olacaktır.

Saç maşası veya saç kurutma makineleri de saçınıza zarar verecektir. Bu yüzden mümkün olduğunca doğal yollarla kurutulmaya özen gösterilmeli.

 

Saç Bakımında Neler Kullanılmalı ve Nasıl Yapılmalı?

 

İlk olarak haftada 1-2 defa saçlarınızı sirkeli su ile yıkamak saçlarınızın temizlenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca Karbonatla yapabileceğiniz saç bakım terapisi de temizlik ve korumaya yardımcı olur. Bunun yanında yumurtayla saç bakımı, bal ile saç bakımı, badem yağı gibi doğal ürünler de saç bakımınıza yardımcı olacaktır.

Diğer organik unsurlar ise elbette bitkilerdir. Kına, papatya, biberiye, dağ tütünü, biberiye yağı, hatmi, yosun özü, çuha çiçeği, keten tohumu yağı, tarçın gibi bitkilerle saça uygulanacak maskelerde saçınıza bakım yapacaktır. Bütün bunların yanında inorganik kozmetik ürünleri olan losyonlar, saç bakım yağları da saç bakımınıza fayda sağlayacaktır.

Hepsine ek olarak unutulmaması gereken hayati nokta dengeli ve düzenli beslenmedir. Çünkü her ne kadar saçınıza dışarıdan etkili, düzenli bakım uygularsanız uygulayın düzenli ve sağlıklı beslenmediğiniz takdirde dipten gelen saç sağlıksız olacağı için dıştan yaptığınız bakımdan istediğiniz sonucu alamazsınız.

 

Saç bakımı gerek kadınlar gerekse erkekler için olmazsa olmazlardan biridir. Fakat bazı durumlarda saçımızın döküldüğünü, yeterince güzel, canlı, dolgun gözükmediğini düşünürüz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.