Pulpa Nedir?

1 51

Sağlıklı bir hayat sürdürmek için bir takım kurallara uymak gereklidir. Bu kurallar arasında en önemli olanlardan bir tanesi de beslenme alışkanlığıdır. Beslenme konusunun alt kategorisinde yer alan diş bakımı ve sağlığı da oldukça önem taşıyan bir detaydır. Yemeklerden sonra dişleri mutlaka fırçalamak gereklidir.

 

Diş özü olarak da isimlendirilen pulpa; diş yapısının kök kısmında yer alan dişe şekil veren, besleyici ve dişleri koruyucu görevini üstlenen bir bağ dokusudur. Bu sebepten dolayı her yemekten sonra dişler fırçalanmalıdır.

 

Pulpa Ve Dişler Arasındaki Bağlantı

 

Pulpa dişler açısından oldukça önem arz eden bir bağ dokusudur. Diş konusunda hassasiyet göstermek için bu konuya dikkat etmek gereklidir. Pulpa yani bağ dokusunun zarar görmesi durumunda diş eti iltihaplanır ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bakteri ve enfeksiyonlar pulpa dokusuna çok çabuk yapışırlar. Bu nedenle pulpa ve diş arasındaki bağlantı çok önemlidir.

 

Pulpa Dokusu Zarar Görünce Ne Olur

 

Pulpa dokusu zarar gördüğünde yani bu hastalıkta bakteriler çok önemli bir etken olarak nitelendirilir. Küçük, büyük, genç, yaşlı ayrımı gözetmeksizin her bireyin ağız yapısında bakteriler sürekli hareket halindedir. Yiyecekler içerisinde yer alan asit; diş minelerine ve diş etine zarar veren kimyasal bir maddedir. Bunun gibi maddeler pulpa bağ dokusuna da zarar verir.

 

Bu sebeple oluşan diş çürükleri zamanında tedavi edilmediği takdirde diş yapısında önemli bir yere sahip olan pulpa bağ dokusuna da zarar verir. İltihaplanma ve enfeksiyona yol açar. Bu konumda bir diş hekimine başvurulması gereklidir.

İlgili Link : Diş Sağlığı

Pulpa ve Diğer Etmenler

 

Dişlerle bağlantısı olan pulpa dokusunda önemli olan diğer bir faktör ise diş üzerine alınan travmalardır. Pulpa bağ dokusunu korumak için diş yapısını korumak kaçınılmazdır.

Pulpa dişler açısından oldukça önem arz eden bir bağ dokusudur. Diş konusunda hassasiyet göstermek için bu konuya dikkat etmek gereklidir.
1 yorum
  1. […] Pulpa Nedir? […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.