Diş Fırçasının Kullanımı

1 48

Diş etlerinin sağlığı için yapılabilecek en iyi yöntem düzenli olarak dişlerini fırçalanmasıdır. Yalnız dişlerin hatalı fırçalanması, düzenli olarak dişler fırçalansa bile diş çürümesine yol açar. Dişleri temizlemek için en kullanışlı fırça; baş kısmı küçük olup sertliği orta derece olanlardır. Diş hekimine danışılarak da fırça tercihi yapılabilir. Diş ve diş etlerinin sağlıklı olması için en uygun fırçayı edindikten sonra, günde 2 defa düzenli olarak fırçalanmalıdır.

 

Diş fırçasının hijyenine dikkat edilmelidir. Her kullanımdan sonra bol su ile macun artıkları temizlenmelidir. Yıkanan diş fırçasının kuruması zaman alır. Bu sebeple 2 tane fırça edinmekte fayda vardır. Çünkü dişler fırçalandığı zaman fırçanın mutlaka kuru olması gerekir.

 

İlgili Link : Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır

 

Diş Fırçasının Tutuluş Şekli Nasıl Olmalıdır?

 

Fırça, diş etlerinin başlangıcına eğimli bir şekilde tutulup, dairesel hareketler şeklinde fırçalanmalıdır. Fırça, 45 derece eğim ile tutulmalıdır. Diş eti çizgisinden başlanıp ağız boşluğuna doğru yumuşak dairesel hareketlerle diş eti minesi fırçalanmalıdır. Dişlerin tüm yüzeyi titizlik ile temizlenmelidir.

 

Dişleri fırçalama süresi 2 dakika kadar sürmelidir. Diş fırçası, sağlık ve hijyen açısından sık sık değiştirilmelidir.  2 ay içerisinde bir kere değiştirmekte fayda vardır. Diş fırçalamaya başlamadan önce fırça ısıtılmamalıdır. Fırçaya az bir miktar macun aldıktan sonra tükürük ile ıslanmalıdır.

 

Diş Fırçalama Vakitleri

 

Yemeklerden hemen sonra asidin hızla artması sebebiyle diş fırçalamak, yarardan çok zarara dönüşecektir. Yemeklerden hemen sonra fırçalamak, diş minesine zarar verebilir. Bu sebeple yemekten sonra 30 dakika kadar beklemek gerekir. Özellikle sabah kalkar kalkmaz kahvaltı yapmadan diş fırçalamanın diş sağlığı üzerinde olumlu etkisi vardır.

 

Gece boyunca diş yüzeylerine yapışmış bakteriler, asit oluşumu olmadan fırçalama sayesinde yok olur. Akşam yatmadan evvel ağız ve diş bakımı yapıldığı takdirde gece boyunca ağız içinde bakteri üremesi oluşmaz. Bu işlem, birçok hastalıktan da korunmak demektir.

1 yorum
  1. […] Diş Fırçasının Kullanımı […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.