Kışın Cildinizi Canlandıracak Besinler

0 34

Yazın o güneşli günlerin ısı ve ışıklarından kendimizi yeteri kadar korumadıysak kışında bu işten zarar göreceğimizi söylemek mümkündür. Yaklaşmakta olan kış günlerinin getireceği soğuk, yağış gibi etkenleri özellikle yüz kısmımızda hissetmemiz kaçınılmazdır. Kuruma, yıpranma, kırışıklıklar ve lekelenmeler yaşlanmamıza katkı sağlayacaktır. Yazın koruyamadığımızda durum daha da büyük bir sorun içerecektir. Bu durumu düzeltmek adına ilk yapılacak şey sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Cilt dostu besinleri hayatımıza alarak yeniden canlandırmak ve tedavi etmek mümkündür. Burada beslenme ile sağlanacak faydaların önemini bilmeli, kozmetik ürünleriyle çözüme gidilmesinden daha sağlıklı sonuçlar alacağımızı vurgulamalıyız. Cilt onarımı ve yenilenmesi için hayatımızdan eksik etmeyeceğimiz besinleri şöyle anlatabiliriz.

Su

Kışın tüketilen su miktarının azalması, cildimizi etkileyen soğuk hava ve rüzgarın getirdiği kuruluğu daha da artırmaktadır. Cildin nem oranını artırmak için susamayı beklemeden su tüketimini dengelemek zorundayız. Burada kilo başına 30 ml su içerek su seviyesini yeterli miktara getirip cildimizi rahatlatabiliriz.

Somon

Kış aylarında soframıza gelen balık ürünlerinin içinde somon için özel bir yer açmanızı öneririz. Yıpranan ve kuruyan cildi onaran omega 3 hücre zarının da yeniden yapılanmasına yardımcı olacaktır. Somonda bulunan astaxanthin maddesinin cildin elastikiyetini artırırken yaşlanma çizgilerini de geciktirmeye yardımcı olur.

Ispanak

Cildin nem kaybını onararak kırışıklıkları azaltabiliriz. A vitamini bunun en belirgin destekçisidir. Ispanakta bulunan A vitamini bu konuda ki ana besinlerimiz arasında yerini almalıdır. Günlük alınması planlanan A vitamini gereksinimini 1 avuç kadar ıspanaktan sağlayabiliriz.

Avokado

Cildin ihtiyacı olan A ve E vitaminleri gibi yağda çözünen vitaminlerin emilim gücünü artırarak cilde sağlık veren avokado nem yapısını koruyarak cilde faydasını göstermektedir. Kırışıklık ve ince çizgi görünümünü geciktirmeye katkısı büyüktür.

Bitter çikolata

Kakaonun atar damarları genişlettiği, cilde giden kan miktarında artım sağladığı cilde sağlık verdiği uzmanlarca kabul edilmiştir. Bitter çikolatada tüketim miktarını günde 20 gr olarak alabiliriz. Fakat %70 oranında bitter özelliğine dikkat edilmelidir.

Yeşil çay

Yeşil çay içerisindeki kafein miktarı sebebiyle belirli dozda kontrollü kullanılması önerilen bir bitki türüdür. Yüksek tansiyon hastalarının kullanım için mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Ciltte kırışıklık ve yaşlanmaya sebep olacak etkenlere savaş açacak antioksidanlara sahiptir.

Ceviz, fındık, badem

E vitaminin cilde sağladığı antioksidanlar cildi zararlı UV ışınlara karşı korumaktadır. Badem ve fındık içerisinde ki E vitamini, ceviz ise Omega 3 sağlamasından dolayı cildin onarımına ve yenilenmesine büyük destek sağlamaktadırlar. Cildin nem dengesine de destek olmaktadırlar. Her gün tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Kırmızı orman meyveleri

Cildi zararlı etkenlerden koruyan ve hücre zarı yapısını destekleyen en önemli besinler arasında kırmızı orman meyveleri de yer almaktadır. Böğürtlen, yaban mersini, ahududu bu grupta bulunmaktadırlar.

Havuç

Havuç denince akla ilk gelen gözlerimizin sağlığını desteklediğidir. Ama içerisinde ki A vitamini sadece gözlere değil cilt içinde harika faydalar sunmaktadır. Akne ve cilt tedavilerinde kullanılan retinoller havuçta bulunmaktadır. Cilt lekeleri ve sivilceler için günde 1 adet havuç hayat kurtarır.

Limon

Kışın hayatımızdan eksik etmememiz gereken antioksidanlardan C vitamini kaynakları olan limon, portakal, kivi ve greyfurt gibi besinler güneşten yazın alınan zararlı etkileşimleri çözümlemede hem de UV ışınlarının yarattığı hasarları onarmada etkilidir. Cildin elastik yapısını korumada ve cildin yenilenmesinde olumlu rol almaktadır. C vitamini için kışın taze taze tüketmekte fayda vardır. Sebzelerden de alınan C vitamini kışın özellikle vazgeçmemiz gerekenlerdendir.

 

Yazın o güneşli günlerin ısı ve ışıklarından kendimizi yeteri kadar korumadıysak kışında bu işten zarar göreceğimizi söylemek mümkündür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.