Kefirin Faydaları

0 35

Kefirin faydaları her daim merak edilir. Sık tüketilen kefir;

  • Kefir sindirim sistemini düzenleyici özelliğe sahiptir. Düzenli tüketildiğinde sindirim sisteminde yer alan düzensizliği ve gaz problemini yok eder.
  • Sinir sistemi üzerinde son derece etkilidir ve bağırsakları çalıştırır. Özellikle kabız problemlerine karşı son derece etkilidir. Kabıza neden olan sağlık problemlerini ortadan kaldırır ve rahatlatır.
  • Stres ve sıkıntıya karşı birebirdir. Stresin neden olduğu durumların verdiği sıkıntılı ruh halini yatıştırarak kişilerin daha sakin olmalarını ve sağlıklı düşünebilmelerini sağlar.
  • Tansiyon problemi olanlar kefir tüketirse kısa süre içerisinde tansiyonu dengelemeye yardımcı olur. Özellikle yüksek tansiyon problemine karşı son derece etkilidir.
  • Kansızlığa karşı etkili olan kefir aynı zamanda kan bozukluğunu da giderir. Düzenli tüketildiğinde vücutta kan yapar ve kanın niteliğini temizler.

 

Kefir Nedir?

 

Kefir, içeriğinde keçi ya da inek sütü bulunan ve özel mayalama sistemi ile elde edilen son derece değerli bir fermente süt çeşididir. Tadı ayrana benzemekle birlikte hafif eksimdi bir tada sahiptir. Maya mantarı ile hazırlanan kefir, kökeninde Kafkas kültürüne sahiptir ve Rusça ’da keyif veren anlamını içerir. Yüksek seviyede B12 içeren kefir bununla birlikte magnezyum, kalsiyum, biotin, K2 vitamini, folik asit, enzim, kalsiyum ve probiyotik içerir. Kefirin içerisinde 77 adet yararlı probiyotik yer alır.

Ev koşullarında kolayca hazırlanabilen kefir isteğe göre yoğurt ile karıştırılarak da tüketilebilir. Yayla çorbası veya cacık gibi tariflerde de karışım yapılarak tüketilebilir.

 

Kefirin Diğer Faydaları

 

Kefirin faydaları saymakla bitmez.  Kronik yorgunluk problemini giderir. Damar sertliğini önler ve kas kasılmalarını geçirir. Mikrobiyotik anlamda oluşan rahatsızlıkları kökten yok eder. Kolesterolü düşürücü özelliği bulunur. Sinirsel olarak meydana gelen depresyona karşı birebirdir. Karaciğer rahatsızlıklarında etkili sonuçlar verir. İştah açıcı özelliği bulunur. Kemik ve dokuların gelişimi konusunda önemli pay sahibidir. Beslenmeye karşı önemli bir destektir. Dişlerde meydana gelen çürükleri önler. Fosfor minerali içerir. Astıma karşı oldukça önemli bir savaşçıdır. Gözler üzerinde etkilidir ve görme yetisini artırır. Zekâ elişimi konusunda önemli bir destekçidir. Gastrit tedavisinde kullanılır ve mantara karşı son derece etkilidir.

 

Kefirin Fazla Kullanımında Oluşabilecek Zararlar

 

Kefirin faydaları ile birlikte zararları da araştırılır. Kefir normal durumda yan etkisi ve zararı bulunmayan bir besindir. Ancak her üründe olduğu gibi kefirin de fazla kullanımı durumunda vücutta birtakım problemler açığa çıkabilir. Fazla kefir tüketimi mide krampına yol açabilir. Bağışıklık sistemi çok zayıf olan ve ciddi hastalıkları bulunan kişilerde de içerdiği maya nedeni ile farklı enfeksiyonlara neden olabilir. Hamile kişilerin ve şeker hastalarının da tüketmemesi tavsiye edilir.

 

Kefir, içeriğinde keçi ya da inek sütü bulunan ve özel mayalama sistemi ile elde edilen son derece değerli bir fermente süt çeşididir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.