Kadınlarda İdrar Kaçırma

0 16

Günümüzde kadınlarda görülen özel ve sosyal yaşamlarını olumsuz etkileyen idrar kaçırma problemi doğru ilaç tedavisi ve basit egzersizlerle aşılabilmektedir. Bazı durumlarda cerrahi müdahalelerde tedavi için uygulanabilmektedir. Genç kadınların %30 oranında, orta yaşlarda %40 oranına çıktığına, yaşlılarda bu durumun %50 oranına ulaştığı görülmektedir. Kadınlar bu konuda hassas davranarak kimseye bahsetmemekte hatta doktora bile gitmeye çekinmektedir.

 

Kadınlarda İdrar Kaçırma Türleri

 

İdrar kaçırma stres ve sıkışma tipi olarak iki kalemde kabul edilmektedir. Kontrol dışı tutamama ve kaçırma şeklinde karşımıza çıkabilir.

 

Stres Tipi İdrar Kaçırma

 

Stres tipi idrar kaçırmada genellikle bir aktivite sırasında öksürürken, hapşırırken, gülerken hatta koşarken idrar kaçırma söz konusu olabilmektedir. Ana sebebi leğen kemiğinin alt bölgesindeki kasların zayıflamasıyla , idrar yolu ve torbasının boynunun sarkması ile meydana geldiği kabul edilmektedir. Mesanenin içindeki basınç,  idrar yolundaki basıncı aşarak idrarı durdurmak mümkün olmamaktadır.

 

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma

 

İdrar torbası kaslarını kontrol eden sinirlerin işlevlerini yerine getirememesiyle hastalarda sık ve ani oluşan idrar gelme hissi ve tuvalete yetişememe sorununu doğurur. Su sesi duymak, ellerini yıkarken bile aniden gelen idrar yapma istediği belirivermesi başlıca şikayetler arasındadır.

 

İdrar Kaçırma Bir Hastalık mı Yoksa Hastalık Habercisi mi?

 

İdrar kaçırma aslıda sosyal bir sorundur. Batılı ülkelerde ağır sporlar yapan ve bu esnada birkaç damla kaçırmaları bile tedavi edilirken ülkemizde kırsal bölgelerde birden fazla doğum yapmış gün içerisinde 6-7 ped değiştirecek kadar idrar kaçıran kadınların tedavi edilmemesi bundan çekinerek uzmana başvurmadığı görülmektedir. Yaşlılık, çoklu doğum hikayeleri sadece idrar kaçırmanın nedeni olarak kabul edilemez. Başka hastalıklarla ortaya çıkan idrar kaçırma sebebi de iyi tespit edilmelidir.

 

Normal Doğum Sonraki Yıllarda İdrar Kaçırmaya Neden Oluyor mu?

 

Gebelik süreci tamamen bir risk faktörüdür. Gebeliğin ağırlığı yaptığı baskı, idrar kaçırma riskini artırmaktadır. Normal doğumlarda bu risk daha da artmaktadır. Oluşan muhtemel kesilerin tamirinin doğru yapılıp yapılmaması bile önem taşımaktadır.

 

Ameliyatlar Karından mı, Vajinal Bölgeden mi Uygulanıyor?

 

Ameliyatlar karın bölgesinde de vajenden de yapılabiliyor. Vajenden yapılması durumunda bantların ucu kasık ya da bacak iç kıvrımından çıkarılabiliyor. Karından yapılan ameliyatlarda laparoskopik yöntem veya açık ameliyat gerçekleşebiliyor. Burch ameliyatlar en çok tercih edilen yöntemdir. Mesane dikişleri bu uygulamada leğen kemiğine asılıp sağlamlaştırılmaktadır. Çok sarkma sorunu oluşan hastalarda görülmektedir. Hasta kısa sürede normal hayatına geri dönebiliyor.

 

Ameliyat Sonrası

 

Hastanın hayatında değişikliler yaparak daha dikkatli olması gerekiyor. Örneğin ağır kaldırmaması, fazla kilolarından kurtulması, idrar sıklığını artıran içecek ve yiyecekleri daha dikkatli kullanılması önerilmektedir.

 

Kegel Egzersizleri

 

Stres tipi idrar kaçırmada rahatsızlığın büyük kısmını egzersizle çözülebilmektedir. Kegel egzersizleri idrar kaslarının güçleneceği en önemli egzersizlerdendir. Hastaların idrar kaslarını kontrol etmesini sağlamakta çok yardımcıdır. Kadın hastalıkları uzmanları egzersiz aşamasında idrar yaparken idrar akımını durdurmaya yarayan hareketleri veya vajene parmak sokarak kasların kasılarak parmakların sıkıştırılması ile öğretmektedir. Egzersizleri detaylı öğrenerek uygulamak erken yaşlarda bu uygulamaları kullanmak sonradan oluşması muhtemel sorunları da çözecektir.

 

Gebelik süreci tamamen bir risk faktörüdür. Gebeliğin ağırlığı yaptığı baskı, idrar kaçırma riskini artırmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.