Makyaj Malzemeleri ve Sağlığa Etkisi

0 16

Makyaj bir çok kadının günlükte ve özel günlerde kendisini daha iyi hissettiren ve daha iyi görünüme kavuşturan ürünlerdir. Makyaj sadece gün hayatta yer almaz , sahnelerde film setlerinde de vardır. Günlük makyaj , profesyonel makyaj, kalıcı makyaj , plastik makyaj gibi makyajın bir çok çeşitleri vardır. Bu sebeple makyaj yaptırmak isteyen kişi, işinin pozisyonuna en uygun olan makyaj şeklini tercih etmelidir.

 

Genel Makyaj Ürünleri

 

Fondöten; yüze ve boyuna uygulanan yüzdeki renk eşitsizliğini , cilt lekelerini , sivilceleri kapatmaya yarayan üründür. Allık; elmacık kemiğinin üzerine renklendirme amacıyla sürülen bir üründür.  Pudra; fondötenin üzerine daha mat bir görünüme sahip olmak için sürülen malzemedir. Far; göz kapağının üzerine sürülüp, istenilen renge göre tercih edilen ve bir çok rengi olan üründür. Ruj; dudağın üzerine  sürülen renkli malzemedir. Makyaj bazı; fondöten den önce sürülen ve hem yüzü nemlendirip hem de fondötenin daha pürüzsüz görünmesini sağlayan bir üründür.

 

Ekstra Makyaj Ürünleri

 

Göz altı kapatıcısı ( concealer); gözün altına sürülen göz altı morluklarını kapatmaya yarayan bir üründür. Transparan pudra; pudranın üzerine sürülen ve makyajın daha kalıcı olmasını sağlayan bir üründür. Highlighter; elmacık kemiğinin üzerine, kaşların altına, burun ucu ve dudağın üzerine sürülen aydınlatıcı bir üründür. Kontür paleti; yüzü daha ince gösterip yüz hatlarını belirginleştirmek için kullanılan bir palettir. Dudak kalemi; dudak çizgisini belirtip, dudağı daha dolgun göstermek amacıyla rujdan önce sürülen bir üründür. Bronzer; elmacık kemiğinin altlarına sürülen bronz renkli bir üründür. Genelde kontür yapıldıktan sonra sürülür. Bunun gibi bir kaç alternatif de vardır.

 

 Makyaj Malzemelerinin Sağlığa Etkisi

 

Çok fazla tercih edilip günlük hayatta dahi kullanılan makyaj malzemelerinin muhakkak cilde etkisi vardır. Cilt için olumsuz bir etki oluşturmaması için makyaj ürünleri seçerken sağlık bakanlığı onayı olup cilt için yan etkisi olmayan ürünlerin tercih edilmesi daha sağlıklı bir karar olur. Bu sebeple ismi ve markası daha önce duyulmayan malzemeler yerine bilinen ve güvenilen malzemelerini seçmek ve kullanmak gerekir. Kaynak: Sağlıklı Saç Bakım Tüyoları  

 

Makyaj bir çok kadının günlükte ve özel günlerde kendisini daha iyi hissettiren ve daha iyi görünüme kavuşturan ürünlerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.