Grip Salgınında Bitki Çayları

0 18

Özellikle kış dönemi yaklaşırken hepimizin kabusu olan grip döneminin de başladığını söylemek mümkündür. Geçmişten günümüze derin bir tarihi olan grip virüsünün çeşitleri incelenmekle bitmemekte dönem dönem çeşitli isimlerle hayatımıza dahil olmaktadır.

Bu virüslere karşı insanları tam anlamda koruma altına alacak, tedavisini yapacak ilaç seçenekleri çeşitlilik gösterememektedir. İçinde bulunduğumuz döneme bakıldığında aşı yaptırarak, antikor gelişimini gözlemleyebilmek içinde yeterli vaktin olmaması da sorunlarımızın en başında yer almaktadır.

Tüm bunları göz önünde alarak yapılacak en iyi çözüm, korunarak hastalığa yakalanmamaktır. Bunun anahtarı olan bağışıklık sistemimizi desteklemekle işe başlayabiliriz. Dönem olarak sonbahar başında kolları sıvayıp bu anlamda bir oluşuma girmediysek geç kaldığımızı söyleyebiliriz. Bağışıklık sistemimizi desteklemekte hayatımızdaki birçok sorunu başlamadan bitirecektir. Enfeksiyon risklerine karşı her dönem bu desteği göstermekte faydalıdır.

Mücadeleye başlarken en önemli konu hijyendir. Sağlığımızı koruyarak kendimizi de koruma altına almak için kişisel ve çevresel hijyene çok özen göstermemiz gerekmektedir. Sonrasında bol dinlenme işe bağışıklık sistemine artılar sağlamalıyız. Bulunduğumuz coğrafya ile sahip olduğumuz doğanında bu anlamda bize desteği çok önemlidir. Doğada bulunan bitki çaylarından yararlanmak bu süreci atlatmada en güzel en akıllı yöntemlerin başındadır.

Enfeksiyon riskini azaltan bu çaylar, virüsün çoğalma fazı üzerinde de etkin gözükmektedir. Özellikle kalabalık ortamlarda bulunanların tüketim miktarına ve çeşitliliğine dikkat etmesi önemlidir. Sıralayabileceğimiz faydalı çaylar şöyledir;

Yeşil çay, ıhlamur, adaçayı, tarçın bunları ayrı ayrı tüketebileceğimiz gibi karıştırarak da kullanabiliriz. Mikropların çoğalmasını sağlayacak olan şeker yerine bal ile tatlandırılmasında fayda vardır. Yeşil çay içerisinde yer alan polimerik polifenollerin, virüs ilaçları gibi etki göstererek virüsün çoğalıp hücre içerisine yerleşmesine engel olduğu görülmektedir.

Bir poşet yeşil çay ile bir poşet ıhlamuru birleştirerek içme konusunda da daha uzun süren faydaların bulunduğunu etkiyi artırıcı özelliklerin birleştiğini söyleyebiliriz. Fırsatçı mikropları etkileyen maddeleri içeren adaçayı ve tarçını da bol bol tüketmeliyiz. Doğanın sunduğu her şeyden faydalanmak bizi sandığımızdan olumlu sonuçlara götürecektir.

Özellikle kış dönemi yaklaşırken hepimizin kabusu olan grip döneminin de başladığını söylemek mümkündür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.