Diyaliz Nedir Nasıl Yapılır

0 50

Diyaliz makinesi böbrek hastalarının kullanmak zorunda olduğu, böbrek yetmezliğinin sebebiyet verdiği zararlı sıvı ve zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamaya yarar. Yapay bir kan temizleme makinesi olan diyaliz makinesi insanların yaşamını kolaylaştıran, yaşam süresi ve kalitesini arttıran bir makinedir. Hemodiyaliz ise insanların diyalize bağlanıp kanlarının temizlenmesi olayına denir. Diyaliz makinesinin sistemi oldukça basittir. Böbreğin yapması gereken kan temizleme işini diyaliz makinesi yapabilmektedir.

İlgili Link : Sma Hastalığı

Diyaliz Nedir?

 

Sağlıklı bir insan vücudunda bulunan böbreklerin kalınlığı 4cm, boyu 13 cm, eni ise 6 cm’dir. Bir böbreğin ağırlığı 160 gram civarındadır.  İdrar oluşumunu sağlayan temel organ böbrektir. Böbreğin idrarı oluşturması ise kalp tarafından pompalanan kanın süzgeçlerden geçebilmesi sonucu oluşturur. Besinlerin sindirilmesi sonucu açığa çıkan zararlı madde ve zararlı sıvıların böbreğin oluşturduğu idrar sayesinde vücudun dışına atmak mümkündür.

 

Böbreğin idrar oluşumu dışında birçok görevi vardır. Bunlardan birisi de renin hormonu sayesinde kan basıncını kontrol etmesidir. Kan hücrelerinin üretimi, kemik metabolizması, fosfat ve kalsiyum dengesi gibi birçok metobolojik faaliyette rol alır. Diyaliz makinesine bağlanan hastaların çoğu böbrek işlevinin %85-90’ını kaybetmiş hastalardır.

 

2 şekilde diyaliz tedavisi uygulanmaktadır. Bunlardan birisi hasta kanının damarlardan alınarak özel makinelerde temizlenip süzülmesinden sonra tekrar hastaya verilmesi işlemi olan hemodiyalizdir. Bu işlem hastaya bağlı olarak üç veya dört defa uygulanır. Bir diğeri ise hastanın karın boşluğuna bir sıvı verilerek daha sonra bu sıvının zararlı sıvılar ve maddelerle atılması işlemi olan periton diyalizdir. Periton diyalizde makineye ihtiyaç yoktur.

İlgili Link : Böbrek Taşı Hastalığı

Diyaliz Nasıl Uygulanır?

 

Diyalizin uygulanması için pek çok yöntem vardır. Ancak bunlardan en sık kullanılanı koldan yapılanıdır. Acil diyalize alınması gereken hastalarda genellikle damarlar bol olduğu için boyun bölgesi tercih edilir. Diyaliz yapılırken ilk önce damar yolu açılır ve işlem başlar. Bu damar yolunun diğer diyaliz işlemine kadar iyi korunması gerekir. Çünkü her diyaliz işleminde tekrar damar yolu açmak hastayı olumsuz yönde etkiler.

Diyaliz makinesi böbrek hastalarının kullanmak zorunda olduğu, böbrek yetmezliğinin sebebiyet verdiği zararlı sıvı ve zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamaya yarar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.