Böbrek Taşı Hastalığı

0 70

Böbrekler vücuttaki zararlı atıkları dışarıya atmaya yarayan önemli organlardan biridir. Bu sebeple böbreklerde oluşacak bir problem, tüm vücudun düzenini bozar. Böbrek hastalıklarının başında gelen ve çok sık rastlanan böbrek taşı hastalığı, tedavisi yapılmadığında ciddi problemlere yol açabilir.

Bunların başında böbrek kaybı gelir. Böbrek taşı hastalığına yakalananlar beslenmesine dikkat etmelidir. Böbrek taşı hastalığına yakalanan kişi, hastalığın ilerlemesini beklemeden fark ettiği anda bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

İlgili Link : Kulakta Akıntı Neden Olur

Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşları idrar yoluna ulaştıkları zaman ağrıya yol açar. Bu ağrının sebebi, idrar yolunda tıkanıklığa sebep olmasıdır.  Fakat böbrek taşının boyutu küçükse, ağrısız bir şekilde idrar yoluyla dışarı atılabilir. Böbrek taşı bulunan kişi, idrar ağrılı bir şekilde idrar yapar. Bu kişinin idrarının rengi ve kokusu farklıdır. Bazı kişilerde mide bulantısı ve kusma belirtisi gösterir. İdrara çıkış süreleri değişkenlik gösterebilir. Hastalığın ileri seviyelerinde idrardan kan gelebilir.

Böbrek Taşı Tedavisi

Bu hastalığın tedavisi; taşın boyutu, yeri ve tipine göre farklılık gösterir. Böbrek taşını pek çoğu farkında olmadan idrardan dışarı atılır. Fakat boyutu büyük olan böbrek taşları ciddi ağrılara neden olur. Böbrek taşının ilaçsız olarak en etkili tedavisi su tüketimidir. Günlük 3 litreden fazla su içmek, taşın idrar yoluna doğru inmesini sağlar.

Ağrılı bir tedavi olsa da taşın düşmesinde etkili bir yöntemdir. Bir diğer seçenek ise ilaç tedavisidir. İdrar yollarına sığacak büyüklükteki taşların idrar yoluna girmesi için bu bölgedeki kasları gevşeten ilaçlar kullanılır. Boyutu büyük olan taşlar için kullanılan yöntemler farklılık gösterir.

Bunların başında ses dalgası ve lazer vardır. Bu tedavi yöntemleri dışında böbrek ameliyatı vardır. Oldukça az kullanılan yöntem olan böbrek ameliyatı çok büyük taşlar için kullanılır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.