Gizli Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir

0 51

İnsan  vücudunda hayati önem taşıyan organlardan biri olan kalp günde 100.000 kez kasılır ve kan pompalar. Kalp yapısında herhangi bir bozukluk söz konusu olduğunda kalbe dair hastalıklar ve kalp krizi gelişebilir.

Kalp krizleri ani ölümlerle de sonuçlanabilir. Özellikle kış aylarında göğüs ağrıları sık sık yaşanır. Bu belirtiler genelde soğuk algınlığı sebebi sanılsa da bir uyarıcı olabilir ki bu da gizli kalp krizidir. Sessiz ilerler ama oldukça da yaygındır. Özellikle gençlerde bu durum yaşanabilmektedir. Bu tip kalp krizleri ile karşı karşıya kalanlarda ritim bozuklukları yaşanır ve öldürücü olabilir.

Gizli Kalp Krizi Riski Altında Olanlar

Ailesinde 50 yaşından önce kalp krizi vakası olanlar, diyabet hastalığı olanlar ve özellikle insülin tedavisi altında olanlar, uzun süredir sigara içenler, felç geçirenler, böbrek yetersizliği olanlar, yüksek tansiyon hastası olanlar, kilolu olanlar, hareketsiz yaşam tarzında olanlar risk altındadır.

Gizli kalp hastalıkları ve beraberinde kriz bulgusu göğüs ağrısı gibi birinci derecede belirti gösterse de bu durum mesela spor yaparken de kalbi zorlamaya devam eder. Bu da kalp krizinin oluşumudur. Gizli kalp hastalığı olanların genelde doktora başvurmaları da geç olur. Bu sebeple de ölüm oranları yüksektir. Nefes alıp vermede zorluk, halsizlik, bulantı ve kusma yaşamak, terleme şikâyetleri de gizli kalp hastalığı bulgusu olabilir.

İlgili Link : Migren Nörolojik Bir Hastalık Mıdır

Risk Altında Olanların Yapması Gerekenler

Kalp krizi riski altında olanların yapması gerekenler her şeyden önce düzenli kontroldür. Özellikle şeker hastalığı olanlar, ailede kalp hastalığı olanlar, sigara tüketimi varsa, yaşam tarzına dikkat edilmiyorsa, göğüs ağrısı şikâyetleri varsa tetkikler mutlaka yaptırılmalıdır.

Gizli kalp hastalığında erken teşhis çok önemlidir böylelikle kalp krizi bulgusu ile karşı karşıya kalmadan önlem alınmış olunur. Yapılan efor testi, kalp ritim testi, ritim holter testi, tomografi sonrasında tanı konulur  ve tedaviye başlanır. Özellikle kadınlarda doğurganlık çağında bu hastalık nadir göründüğünden menopoz sonrasında kadınlar tehlike altındadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.