D Vitamini Eksikliği Neye Yol Açar

0 34

D vitamini güneşten ve bazı besinlerden alınan, D2 ve D3 olarak kısımlandırılan bir vitamin türüdür. Vücuda direkt olarak vuran güneş ışınlarının zararlı olduğu bilinse de, aslında kişinin güneş ışınından tamamen mahrum kalması daha zararlıdır. Bu yüzden her şeyde olduğu gibi güneşten faydalanmakta da orta bir hal takınmak gerekir. Aksi halde hem güneş ışınlarından mahrum kalmak, hem de D vitaminine sahip içerikte olan besinlerden tüketmemek, kişi de D vitamininin baya eksik olduğunu gösterir ve bu bir kaç şekilde ortaya çıkar.

 

Kemik Hastalıkları

 

Herkes tarafından en çok bilinen ve konuşulan belirtisi, kemik hastalıklarıdır. Bu yüzden D vitamini eksikliği bulunan kişilere doktorun tavsiyesi, güneş ışınlarından yararlanmak ve balık gibi besinlerden tüketmektir. Genelde D vitamini eksikliği ile görülen kemik rahatsızlığı, kemik erimesidir. Bundan dolayı kemiklerin sağlıklı olması ve güçlenmesi için mutlaka D vitamini alınmalıdır.

 

Halsizlik Ve Yorgunluk

 

Özellikle kapalı alanlarda çalışan ve güneş görmeyen evlerde bulunan kişilerin, güneş ışınlarından tamamen mahrum olması ile D vitamini eksikliği başlar. Bu da kişi de halsizliğe ve aşırı yorgunluğa sebep olur. Zaten kemik yapısını etkilediği için çabuk yorulma hissinin oluşması gayet tabidir. Bu kişilerin tam tersi olarak, güneş ışınlarından yeterince faydalanan kişilerin, daha dinç ve daha sağlıklı olduğu gözlenmektedir.

 

Diğer Belirtiler

 

D vitamini eksikliği yaşayan kişilerde görünen bir diğer genel belirti ise, eklemler de ağrı oluşmasıdır. Bu da büyük ihtimalle, kemiklerin yeterince gerekli olduğu vitamini alamamasından kaynaklanır. Saç dökülmesi, sürekli baş ağrısı, yürüme de güçlük çekmek, aşırı terleme, gözlerin altında mor halkalar oluşması gibi birçok belirti de, kişi de D vitamini eksiklinin belirtisi olabilir. Doktoruna başvurarak net bir bilgi edinmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.