Diş Eti Kanaması

0 21

İnsan sağlığı bir bütündür. İnsanın neresinde bir sağlık sorunu olursa o zaman tüm yaşamı etkilenir. Yaşam kalitesi düşer. Üstelik kimi sağlık sorunları diğer organları da ciddi anlamda etkiler. Buna verilebilecek en güzel örnek ağız sağlığı problemleridir.

Ağız içinde yaşanan ağız, diş sorunları hem ciddi anlamda yaşam kalitesini düşürür, hem de tedavi edilmez ise diğer organları da etkiler. Onlardan bir tanesi de diş eti kanamasıdır. Diş eti kanaması kavramın kendisinden de net bir biçimde anlaşılacağı gibi diş etlerinde görülen kanamaya verilen isimdir.

 

Diş Eti Kanamasının Belirtileri

 

Diş eti kanaması kimi zaman, özellikle ilk defa bu sorunu yaşayanlar için ürkütücü bir durum gibi görünse de aslında ağız içinde ortaya çıkan kirli kanın vücuttan atılması anlamında da oldukça önemlidir. Kişiler dişlerini fırçalarken kan görmeleri diş eti kanamasının en net göstergesidir. Bunun yanı sıra, diş etlerinin renginde olan farklılıklar, çok nadiren de olsa ağız içinde ortaya çıkan az ya da çok kanamalar da diş eti kanamasının belirtileri arasındadır.

 

Diş Eti Kanamasının Nedenleri

 

Diş eti kanamasının en temel nedeni, kimi zaman insanların doğru ve düzgün bir biçimde dişlerini fırçalamamasıdır. Ağız içinde ortaya çıkan dişler arasında görülen diş plakları, diş eti çekilmeleri, kimi zaman diş çürükleri diş eti kanamasına neden olur. Burada özellikle şu noktayı bilmek gerekir. Orta sertlikte bir fırça ile sadece dişler değil, diş etleri de düzenli olarak fırçalanmaz ve diş ipi kullanılmaz ise bu tür sorunlar kadın, erkek, genç yaşlı fark etmeksizin görülebilir.

 

Diş Eti Kanaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Üstte verilen tüm bu bilgilerden sonra şimdi artık diş eti kanaması tedavisi nasıl yapılır sorusunun yanıtı şu şekilde verilebilir: Diş hekimi tarafından böyle bir durum saptanması durumunda öncelikle bu sorunu yaşayan kişiye ağız ve diş sağlığı, diş fırçalama konusunda düzgün bilgiler verilir.

Eğer ağız içinde iltihap varsa antibiyotik  tedavisine başlanabilir. Ağız içinde komplike bakır yapılarak diş taşları ve diğer kanamaya yol açan faktörler ortadan kaldırılır.

 

İnsan sağlığı bir bütündür. İnsanın neresinde bir sağlık sorunu olursa o zaman tüm yaşamı etkilenir. Yaşam kalitesi düşer.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.