Alerjik Rinit

0 27

Sağlıklı bir vücut için uyulması gereken önemli kurallar vardır. Ancak bu kurallara ne kadar dikkat edilirse edilsin düşük miktarda hastalık kapma riski her zaman vardır. İlkbahar aylarının başlamasıyla birlikte baş gösteren alerjik rinit hastalığı burun yapısı ile ilgili bir rahatsızlıktır. Alerjik rinit rahatsızlığı daha çok orta yaştaki kadınlarda görülen bir rahatsızlık türüdür. Bu bakımdan rutin aralıklarla iyi bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmak gereklidir. Alerjik rinit sorunları toplumun hemen hemen her kesiminde sıklıkla görülür.

Alerji rinit, çevrede bulunan allerjenin nefes alma yolu ile burun iç yüzeyine yapışması ve bu durumun kişide kaşıntı, burun akıntısı, baş bölgesinde ağrı, ve damakta kaşıntı sorunlarına neden olur. Alerji rinit , çok riskli bir hastalık olmamakla beraber tedavi maliyetleri ağırdır ve kişinin verimini ve günlük yaşam kalitesini düşürdüğünden ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır.

Yapılan araştırmalara alerjik rinit sorunu yaşayan çocukların ders notlarına düşüş, yetişkinlerin ise iş kaybı yaşadığı gözlemlenmektedir. Alerjik rinit sorunu , yaşam kalitesini düşürmesi ayrıca komorbid durumları tetiklemesi nedeni ile direk ve dolaylı yoldan tedadvi maliyeti yüksek hastalık grupları arasındadır.

 

Alerjik Rinit Saman Nezlesi Nedir 

 

Tıp dilinde alerjik rinit olarak bilinen bu rahatsızlık saman nezlesi olarak da bilinir. Ağaçlarda oluşan polenler alerjik rinit rahatsızlığının başlıca sebepleri arasında yer alır. Saman nezlesi, bahar nezlesi olarak ta isimlendirilen alerjik rinit hastalığı dış etmenlerde oluşan polen ve mantarlar sebebi ile nefes yoluyla geçebilen bir rahatsızlıktır. Hapşırma, nefes alamama gibi belirtiler gösteren alerjik rinit şüphesi duyulduğunda vakit kaybetmeden hastane ya da tıp merkezlerinin kulak burun boğaz polikliniğine başvurmak gereklidir. Alerjik rinit tedavisinde serum fizyolojik burun  damlaları ve antibiyotik tedavisi ile hastalık önemli ölçüde kontrol altına alınmış olur.

 

Alerjik Rinit Neden Olur?

 

Çeşitli isimleri ile bilinen alerjik rinit bağışıklık sistemi zayıf olan kadınlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte semptomlar gösteren alerjik rinit rahatsızlığı dış ortamlardan solunan hava sonucunda kendini hissettirir. Dış ortamlarda yer alan bakteri, polen ve mantar gibi enfeksiyonların teneffüs edilmesi ile birlikte alerjik rinit ortaya çıkar. Bu bakımdan bu tür ortamlarda alerjik rinit yatkınlığı olan kadın ya da erkek bireylerin maske takmaları önemlidir.

 

Alerjik Rinit Mevsimsel Bir Hastalıktır

 

Mevsimsel bir hastalık olan alerjik rinit orta yaş üstü kadın ve erkek bireylerde sık görülen bir hastalık türüdür. Genel olarak bahar aylarının başlamasıyla birlikte ortaya çıkan bu rahatsızlık adından da anlaşılacağı üzere alerjik bir hastalıktır. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, koku alamama gibi belirtileri olan bu rahatsızlığı yaşayan kadın veya erkek bireyler şiddetli baş ağrısı yaşarlar. Tedavisi mümkün olan alerjik rinitte burun açıcı damlalar ve antibiyotik tedavisi kulak burun boğaz doktoru tarafından reçete edilir.

 

Alerjik Rinit Tedavisi

 

Alerjik Rinit Tedavisi için doktorunuz öncelikle  hasta öykünüzü dinleyerek detaylı bir endoskopik muayene başlatacaktır. Alerjik rinit vakalarına mukoza genellikle soluk renktedir ayrıca nazal ödemli ve şişkindir. Ayrıca alerji rinit vakalarında göz altlarında koyu renkte halka lekeler görülür.  Hastanın alerjen düzeyini hesaplamak için cilt yüzeyinden ve kan testi ile alerjen testleri yapılmaktadır.

Alerjik rinit tedavilerinde medikal tedaviler yanında cerrahi olarak burun etlerinin radyofrekans yöntemleriyle küçültülmesi ve gerekli durumda eşlik eden anatomik deformitelerin düzeltilmesi yoluna gidilmektedir.

 

Sağlıklı bir vücut için uyulması gereken önemli kurallar vardır. Ancak bu kurallara ne kadar dikkat edilirse edilsin düşük miktarda hastalık kapma riski her zaman vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.