Yeni Doğan Sarılığı

0 34

Yeni Doğan sarılığı, istatistiki olarak sağlıklı ve gününde doğmuş her 10 bebeğin 8’inde görülen ve doğumu takip eden ilk haftalarda ortaya çıkar.  Bebeklerde sık görülen yeni doğan sarılığı zamanında müdahale edilmediğinde ciddi ve kalıcı hasarlara yol açabilmektedir.

 

Yeni Doğan Sarılığı Neden Olur ?

 

Yeni Doğan sarılığı bilirubin adı verilen, cilt yüzeyinde  sarı rengin oluşmasına neden olan maddenin kandaki seviyesiin yükselmesi sonucu oluşur. Doğum öncesi bebekte bulunan bilirubinini annenin karaciğeri temizler; doğum gerçekleştiğinde ise ise bebeğin karaciğeri bilirubini temizleyebilecek kadar gelişmemiştir. Bu durum kandaki bilirubin artmasına ve dolayısı ile de sarılığa neden olur. İlgili Link: Bebeklerin Seslere Tepkisi

Bebeğin doğumunun hemen akabinde ortaya çıkan yeni doğan sarılığı genellikle bebeklerin yüz bölgesinin sararması ile kendini belli eder. Yüz kısmına başlayan sararmalara bacak ve karın kısmında ad sararmalar eklenir. Sarılık teşhisi ancak uzman bir doktor tarafından ve bebeğinizin kan değerlerine bakılarak konulur.

 

Yeni Doğan Sarılığı Nasıl Geçer?

 

Yeni doğmuş bebeklerde gözlerin ve cildin sararmasına sarılık denir. Yeni doğan bebeklerde sarılık oldukça sık görülür. Genelde iki ya da üç hafta içinde kaybolan sarılık daha uzun sürelerde de devam edebilmektedir. Ancak üç haftadan daha fazla süren sarılık durumlarında altta yatan başka bir sebep olabilir. Sarılığın çok farklı nedenleri vardır. Emme problemi kaynaklı yeterli beslenememe durumu, erken doğum, anneyle kan uyuşmazlığı olması, bakteri enfeksiyonları veya viral enfeksiyonlar sarılığa neden olabilirler.

 

Sarılık Tedavisi Nasıldır?

 

Sarılığın tedavi edilmesi bebekle ilgili bazı veriler ışığında gerçekleşir. Bebeğin kilosuna, kaç günlük olduğuna ve kanda yer alan bilirübin düzeyine göre tedavi belirlenir. Normalde yeni doğan sarılığı iki veya üç hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Fakat bu süreçte doktor takibi mutlaka yapılmalı, verilen önerilere uyulmalıdır. Bebekte bilirübin seviyesi belirlenen değerden yüksek seviyede ise özel lambaların ışığı altında yapılan tedavi uygulanabilir. Fototerapi isimli özel lambalar yaydıkları ışık dalgalarıyla sarılığın ortadan kalkmasına yardımcı olurlar. Bu tedavide bebeğin gözlerine ışık gelmesi engellenir. Bu süreçte bebeğin sık sık anne sütü ile beslenmesi kanda yükselmiş olan bilirubin seviyesini düşürmeye yarayacaktır. İlgili Link: Bebeklerde Kabızlık Nedenleri

Eğer bilirübin seviyesinin yükselme nedenlerinden biri kan uyuşmazlığıysa o zaman kan değişimi yapılma yoluna gidilebilir. Gerekli tedavi uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Ayrıca sarılık sorunu tedavisinde anne sütü büyük önem taşır. Bu sebeple bebeğin hemen anne sütüyle beslenmeye başlaması gerekir. Sarılık durumunda sarılığın ne boyutta olduğu, kandaki bilirübin seviyesi ve diğer tüm kıstaslar uzman doktor tarafından belirlenir ve uygun tedavi yöntemi de yine uzman doktor tarafından planlanır. Sarılık genelde çok sık görülen bir sorun olmasına rağmen ciddiye alınması gereken bir durumdur. Gerekli olan sürede tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle doktor ve ebeveyn iş birliği büyük önem taşır.

 

Yeni Doğan sarılığı, istatistiki olarak sağlıklı ve gününde doğmuş her 10 bebeğin 8’inde görülen ve doğumu takip eden ilk haftalarda ortaya çıkar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.