Şok Diyet Nedir Nasıl Yapılır?

0 37

Şok diyet kısa sürede vücudu şaşırtıp metabolizmayı hızlandırmayı amaçlayan diyet çeşitlerine verilen genel bir isimdir. Bu diyetler aynı zamanda kısa süreli diyetler olarak belirlenir. Oldukça kısa bir sürede kilo kaybına yol açan bu diyetleri sağlıklı bünyelerin yapması tavsiye edilir. Çünkü kronik bir rahatsızlığı olan kişiler kısa sürede vücudu şaşırtan şok diyetlerden zarar görebilir. En yaygın olarak uygulanan şok diyetlerden bazıları hakkında bu yazıda çeşitli bilgiler bulabilirsiniz.

 

En Sık Uygulanan Şok Diyetler

 

En sık uygulanan şok diyetler deyince akla en yaygın diyetlerden birisi olan protein diyeti ya da Dukan diyeti geliyor. Aslında Dukan diyeti uzun süreli bir diyet ama özellikle atak bölümünü bir şok diyet olarak uygulayan çok kişi var. Tamamen proteine dayandığı için bu diyetle protein ağırlıklı şok diyetler birbirine çok benziyor. Dukan diyetinin ilk bölümü tamamen proteinden oluşuyor. Herhangi bir rahatsızlığınız yoksa en çok üç ve beş gün arası sadece proteinle beslenirseniz vücudunuzda mutlaka kilo kaybı olur. Çünkü vücudun yapı taşı olan proteinler, metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeyi çok kolaylaştırır. Ama protein ağırlıklı diyetlerin sindirimi zorladığı ve vücudu yorduğu da gözden kaçırılmamalıdır. Bu yüzden bu diyetler çok uzun süre yapılamaz. Genel olarak beslenme düzeni protein ağırlıklı olarak hazırlanabilir ama tamamen proteinden oluşan bir şok diyet kesinlikle çok uzatılamaz.

 

Yumurta ve Greyfurt Diyeti

 

Vücudun sindirim sistemini ve metabolizmasını çalıştırdığı için greyfurt her zaman zayıflatan yiyecekler arasında kabul edilir. Yumurta da en sağlıklı protein kaynaklarının başında gelir. Genel olarak yumurta ve greyfurda dayanan bu şok diyet hem sindirim hem de hızlı zayıflamak için önerilen diyetlerden birisidir. Bir haftada sekiz kilo birden verebileceğiniz greyfurt diyetinde sabahları sadece çay veya kahve ile birlikte yarım greyfurt yiyorsunuz. Öğle yemeğinde ise yarım greyfurt ve iki haşlanmış yumurta, sirkeli ve az yağlı salata ve de buğday ekmeğinden light peynirle yapılmış bir tost yiyebilirsiniz. Akşam ise yarım greyfurda ve salataya 100 gram kadar et, tavuk ya da balık ekliyorsunuz.

 

Üç Günde Beş Kilo Verdiren Diyetler

 

Bu isim altında çok fala diyetle karşılaşabilirsiniz. Ancak temel olarak kahvaltılarında bir dilim yağsız beyaz peynir, bir dilim kepek ekmeği ya da tam tahıllı ekmek, bir haşlanmış yumurta ve yağsız bol salata yer alır. Bu salatada daha çok yeşil sebzelere ağırlık vermelisiniz. Ara öğün tartışması devam ediyor. Bazı diyetisyenler ara öğünleri önerirken bazıları kabul etmiyor. Özellikle if diyeti gibi uzun süreli aç kalmaya dayanan diyetlerde de ara öğün artık yer almıyor. Aslında çok acıkırsanız ara öğün yapabilirsiniz. Bu öğünde ise yarım greyfurt ya da bir yeşil elma, ya da bir dilim ananas gibi meyvelerin yanında bir kâse yoğurt tüketebilirsiniz. Sindirim sorunu yaşayanlar ise kahve yanında kuru kayısı ya da incir tüketebilir. Öğle yemeğinde proteine, akşam yemeğinde ise sebzeye ağırlık verebilirsiniz. Hemen her öğünde yeşil yapraklı brokoli, maydanoz ve roka gibi sebzelerin ağırlıkta olduğu bir salata ve az miktarda yoğurt ya da ayran da tüketebilirsiniz. Ekmek konusunda ise bir dilimi geçmemek en iyisi ve tabi tam tahıllı ekmek tüketmek gerekiyor.

Şok diyet kısa sürede vücudu şaşırtıp metabolizmayı hızlandırmayı amaçlayan diyet çeşitlerine verilen genel bir isimdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.