Sağlıklı Saç Bakım Tüyoları

0 16

Sağlıklı saçlar için bazı bakım tüyoları öne çıkmaktadır. Sağlıklı saçlar ve sağlıklı saç derisi için kullanılacak şampuan ve bakım ürünleri önem taşımaktadır. Mevsimine göre saçların dökülmesi normal karşılansa bile yerine yenisinin çıkması saçın sağlığı hakkında da bilgi verecektir. Sağlıklı saçlar için belli dönemlerde saçların uçlarından kesilmesi sağlıklı uzaması için önerilmektedir.

Değişen hava koşullarına göre saçları korumak son derece önem taşıyacaktır. Nemini kaybetmemesi için saçlara uygulanacak bazı yöntemler bulunur. Evde yapılacak pratik saç bakım önerileri de bulunmaktadır. Saçı her gün yıkamak ta yıpratıcı etkiler gösterecektir. Saçı belirli zamanlarda yağlanmaya bırakmak saçın kurumasını önleyecektir.

 

Evde Yapılacak Saç Bakım Önerileri

 

Saç bakımı yapmak için dışarıdan alınacak ürünler kadar, evde yapılacak saç bakım ürünleri de etkili olabilecektir. Her banyoda kullanılacak saç bakım kremleri ve doğala yakın şampuanların kullanılması önerilmektedir. Şampuanların saçın cinsine uygun olarak seçilmesi ve aşırı sıcak su ile yıkanmaması önerilir.

Saçları çok sık dişli taraklarla taramak da saçların kırılarak dökülmesine ve yıpranmasına sebep olacaktır. Evlerde belli aralıklarla yapılan saf zeytinyağı kürleri de saçı dibinden uca kadar besleyecektir. Hindistan cevizi yağları da saçları besleyerek yumuşaklık ve hacim verecektir. Yarım saat saçta bekletilen doğal yağlar, banyoda ılık su ile yıkanmalıdır.

Evde yapılabilecek en önemli bakımlar arasında, saçları dıştan beslemek kadar içten de beslemek son derece önem taşımaktadır. Vitamin ağırlıklı ve dengeli beslenme, yeterli düzeyde kaliteli uyku da saçlar için önerilen unsurlar arasındadır.

 

İlgili Link : Profesyonel Makyaj Nasıl Yapılır

 

Değişen Hava Koşullarının Saça Etkileri

 

Değişen hava koşullarının saça tesirleri oldukça fazladır. Sonbahar ve ilkbahar aylarında dökülen saçlar, yazın ise kuruyan saçlar söz konusudur. Yaz aylarında saça güneşin olumsuz etkileri oldukça fazladır. Güneşin zararlı ışınlarına karşı saçın şapka ile korunması önerilir.

Saça nem veren kremler ile bakım yapılması saçın sağlıklı olması için önem taşımaktadır. Ayrıca, banyo sonrasında ve gün içerisinde de saça nemlendiricilerle bakım yapılması önerilir. Mevsim geçişlerinde saçın uçlarından kesilmesi, daha sağlıklı uzaması için önem taşıyacaktır.

 

Stres Gibi Çevresel Faktörlerin Etkisi

 

Saçlara olumsuz yönde etkisi olan faktörler arasında, stres, hava kirliliği ilk sırada gelmektedir. Sigara dumanı olan ortamlarda bulunmak ta saçı kurutup, cansız hale getirecektir. Ayrıca, protein ağırlıklı beslenmede saçlara olumlu yönde katkılar sunacaktır. Saç şekillendiricilerde sıcak fön uygulaması da saçı yıpratacak faktörler arasındadır. Stressiz bir yaşam, dengeli beslenme saç sağlığı için oldukça önem taşıyan faktörlerdendir.

 

Sağlıklı saçlar için bazı bakım tüyoları öne çıkmaktadır. Sağlıklı saçlar ve sağlıklı saç derisi için kullanılacak şampuan ve bakım ürünleri önem taşımaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.