Evde Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır?

0 24

Çoğu bay ve bayan saçlarına önem vermektedir. Ancak bayanlar saçlarını daha çok önemsemektedir. Saçlarının canlı ve parlak görünümünü önemsediği kadar rengini de önemseyen bayanlar, kendilerine yakıştıramadıkları ya da beğenmedikleri renkteki saçlarını boyatmaktadır. Pek çok bayan saç rengini değiştirirken, saçlarına verilen zararı görmemektedir. Saç boyaları saçın içerdiği melanin pigmentlerini yok etmektedir. Bu yüzden saçın doğal rengi tamamen ortadan kaybolmaktadır. Ancak doğal yöntemlerle boyanan saçlarda, melanin pigmenti yok olmadığı için saça uygulanan renk akınca saç tekrar doğal rengine kavuşur. Sizde saç renginizi değiştirmek farklılık yaratmak istiyorsanız ve bunu yaparken kimyasal madde kullanmadan doğal yöntemlerle bu işlemi yapmak istiyorsanız. Evde doğal saç boyası nasıl yapılır makalesini dikkatle okuyunuz.

 

Evde Doğal Saç Boyalarının Yapımı

 

Evde saç boyası yapmak hem doğal hem de kolaydır. Herkes istediği renge göre evde saç boyasını yapabilir.  Evde doğal saç boyası yapımı;

 

1-) Sarı Saç Boyası: Saçınızı koyu renkten sarıya çevirmek istiyorsanız kurutulmuş papatyaya ihtiyacınız olacak. 1 su bardağı suyu tencerede kaynatın. Ardından bir su bardağı kurutulmuş papatyayı ekleyin. Kaynatmış olduğunuz karışımı 20 dakika demlendirin. Demlendirdiğiniz karışımı saçınıza sürün. Papatya suyunun saçınıza daha iyi geçmesi için en az yarım saat güneşte kalın. Bu karışımı her iki hafta da bir kez uygulayın. Saçınızın rengi her uygulama sonrasında sarıya daha yakın olacaktır.

 

2-) Kestane Saç Boyası: Kestane rengi elde etmek için biraz daha fazla malzemeye ihtiyacınız olacak. Bu karışımı yapmanız için, yarım tatlı kaşığı tarçın, ¼ limon, 2 kaşık kına, yarım su bardağı ceviz yaprağı suyu, yarım tatlı kaşığı kahve, yarım çay bardağı siyah çay yarım su bardağı hibiskus suyuna ihtiyacınız olacak. Eğer elde etmek istediğiniz kestane rengi siyaha yakın bir renk ise limon ve kınanın ölçülerini iki katına çıkarabilirsiniz. Bütün malzemeleri iyice karıştırın. İyice karıştırdığınız bu karışımı saçınızın her yerine sürün. Saçınızı streç film ile sararak 1 saat bekleyin. Bir saat sonrasında saçınızı ılık suyla yıkayın.

 

3-) Siyah Saç Boyası: Siyah saç boyası yapmak için bir çay bardağı ada çayı ve bir çay bardağı siyah çaya ihtiyacınız olacak.  İşleme başlamadan önce tencerede su kaynatın. Ardından ada çayını ve siyah çayı ekleyin. Yapmış olduğunuz karışımı, 15 dakika demlendirin. Demlenen suyu saçınıza sürerek en az 1 saat bekleyin. Ardından ılık suyla yıkayın.

 

Evde Yapılan Saç Boyasının Dezavantajları

 

Evde yapılan saç boyası, saçınız için daha sağlıklıdır ancak diğer boyalara göre daha hızlı akar. Bu yüzden bu işlemi sürekli tekrarlamanız gerekir. Diğer boyalarda bulunan kozmetik ürünlerden dolayı hamile ya da emziren bayanların boya kullanımı yanlış olmasından dolayı bu tip boyaların kullanımı yapılmaktadır.

 

Çoğu bay ve bayan saçlarına önem vermektedir. Ancak bayanlar saçlarını daha çok önemsemektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.