Emzirirken En Sık Yapılan Hatalar!

0 50

Bir annenin en büyük hayali sağlıkla bebeğini kucakladıktan sonra güzel kuzusunu kendi sütü gibi harika bir besinle büyütmektir. Anne sütünün içerisindeki besin hazinesinin değerini bilen anne başka bir şeye odaklanmak istemez. Ama emzirme konusunda hurafeler, doğru bilinen yanlışlarda peşini bırakmaz. Bir anne ile bebeğinin beslenmesi dışında en önemli duygusal bağıda emzirmektir. Her türü anne ve bebeğe iyi gelecek bir süreçtir. Burada yapılan yanlışlıklara beraber bakalım.

 

Hemen Zayıflamaya Çalışmak 

 

Anneler hamilelik süresince alınan kiloları veremeyeceklerini sandıklarından doğum sonrası hemen diyetlerle zayıflama çalışmalarına başlarlar. Ama bu emzirme dönemindeki anne için yanlış bir adımdır. Sütün oranı aldığı sıvılar ve besinlerle doğru orantılıdır. Dengeli beslenmeli ve sıvı tüketimine çok dikkat edilmelidir. Sağlıklı beslenme sütün kalitesini de artırmaktadır.

 

Bebeği Her 3 Saatte Bir Emzirmek 

 

Her bebeğin emiş gücü mide oranı farklı olduğundan bebeğiniz her istediğinde mutlaka emzirin. Bazen saat başı olsa bile. Yeni doğanlarda uyku halinde bile olsalar 3 saatte bir uyandırıp emzirmek gerekmektedir.

 

Bebeğe Su İçirmek 

 

Anne sütünün yarısından fazlası su olduğu için ilk 6 ay bebeklerin ekstradan suya ihtiyaçları bulunmamaktadır. 6 ay sonrasında ek gıdaya geçiş döneminde emzirilmesine rağmen su tüketimine başlanabilir.

 

Ağır Egzersiz Yapmak 

 

Emziren annelerin ağır egzersiz ve sporla uğraşması sütteki laktik asit oranını artıracağı için bebeğinizin sütü reddetmesine sebep olabilir. Yürüyüş bu dönemin en rahatlatıcı sporudur. Yoga ve plates yapılabilir.

 

 

‘Sütüm Yetmiyor’ Endişesiyle Mama Vermek

 

Yeni doğum sürecinin ardından başlayan süt telaşı düzenli emen bir bebek için 3-4 gün sürebilir. Süt oranı ve alışma süreci bu zamanda tamamlanır. Emzirme süresini 3 saati geçirmeden düzenli yaparsanız süt oranınızda artış olacaktır. Bebeğinizin kilo alımı normal, boşaltım sistemi ayına göre sorunsuz görünüyorsa ek gıdaya başlamak, mama takviyesi kullanmak yersizdir. Ek gıda sürecini doktoruyla birlikte planlamakta fayda vardır.

 

Bebeğe Vitamin Takviyesinde Bulunmak

 

Anne sütü içerisinde alınması gereken tüm vitamin ve mineraller mevcut olduğu için takviyeye gerek duyulmamaktadır. Sadece 1 yaşına kadar güneşten alamadığı, bıngıldağın kapanmasına faydalı olacak D vitamini damla şeklinde almaktadır.

 

‘Kilo Alırım’ Diye Emzirmemek

 

Kilo almak adına emzirmek istemeyen anneler bilsinler ki bebek göğsü çektikçe doğumdan büyüyen rahim kendini toparlamaya başlar. Dengeli ve düzenli beslenmekte kilo kontrolüne katkı sağlayacaktır.

 

Parfüm Veya Kokulu Sabun Kullanmak

 

Bebek için anne kokusu çok özel ve güçlü bir bağdır. Rahimde başlayan bu bağ kimyasal ürünlerle karıştırılıp bebeğinizin işlerini zorlaştırmasın.

 

Bir annenin en büyük hayali sağlıkla bebeğini kucakladıktan sonra güzel kuzusunu kendi sütü gibi harika bir besinle büyütmektir. Anne sütünün içerisindeki besin hazinesinin değerini bilen anne başka bir şeye odaklanmak istemez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.