Çoçuklarda İshal Ne Kadar Sürer

0 63

İshal hastalığı hemen her yaş grubunda görülebilen bir rahatsızlıktır. Kişilerde sıvı kaybına neden olduğundan ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Çocuklarda iki ya da üç gün sürebilen bu hastalık çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. Tedavi uygulanmaya başlarsa bu süre kısalır. Bu dönemde beslenmede hafif olmalı, özellikle yağlı gıdalardan uzak tutulmalıdır. Bol su içimi ile bazen ishal kendiliğinden geçecektir. Diğer taraftan ishalin nedeni bir enfeksiyon ya da virüs bağlantılı ise o zaman bu süre uzayabilmektedir. Mutlaka tetkikleri uzman bir doktora yaptırılmalıdır.

 

İshal Süresi ve Tehlikesi

 

İshal vücuttan su kaybına neden olduğundan; fazla gün süren ishallerde sebeplerin araştırılması gerekir. 6 aydan küçük bebeklerde 7 gün; 1 ila 5 yaş grubunda 4-5 günlük ishal hali her şekilde hekim kontrolü altında olmalıdır.

 

Mikrobik ishal; kirli su, hijyen kurallarından uzaklık, bozulmuş yiyecek tüketme, yıkanmamış meyve sebze gibi nedenlerle meydana gelir. İshal 24 saat içerisinde geçmezse doktora gidilmesi şarttır. İshale sebep olan etken her neyse testlerle belirlenir. İshaldeki en büyük tehlike sıvı kaybıdır. Sıvı kaybı bir çocuğu çok fazla etkiler, gözleri çöker, ağzı kurur, koyu idrar yapmaya başlar, uykuya eğilimli olur. Bu durumdaki bir çocuk acilen doktora götürülmelidir.

İlgili Link : Çoçuklarda Ağız Kokusunun Nedenleri

İshale Eşlik Eden Başka Belirtiler Var Mıdır?

 

İshal dışında bir çocukta bulantı, kusma, karın ağrısı, ateş, iştahsızlık, halsizlik gibi belirtiler de yaşanabilir. Bu durumlarla karşı karşıya kalan çocuk vakit kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Özellikle bebeklerde hareketlerde azalma ve sürekli bir uyuma hali yaşanır.

 

İshal tedavisinde doktor kontrolünde olunduğu takdirde; su takviyesinin dikkat edilmesi, yemeklerinin hafif olması, az ve sık sık yemek şekline dönüştürülmesi şeklinde bir prosedür uygulanarak çocuk sağlığına kavuşturulur.

 

İshal hastalığı hemen her yaş grubunda görülebilen bir rahatsızlıktır. Kişilerde sıvı kaybına neden olduğundan ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Çocuklarda iki ya da üç gün sürebilen bu hastalık çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.