Cilt Sarkmaları Tarih Oluyor

0 23

Harika bir diyet programı ve spor çalışmasıyla verilen kilolar bazen vücudu toparlamaya yeterli olmamaktadır. Vücudun çeşitli yerlerinde ve ciltte birtakım sorunlar kalabiliyor. Çatlaklar ve ciltteki sarkmalar kendini en çok gösteren sorunlar arasında yer almaktadır. Bu sorunların çoğu cildin elastikiyet yapısını kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. En iyi tedavi yöntemi olan sarkan derinin altında barındırdığı yağ dokusuyla birlikte bölgenin ameliyatla alınmasıdır. En çok uygulanan bölge de karın kısmıdır. Karın germe diğer adıyla abdominoplasti ameliyatıdır.

 

Fazla kilolar ve yağların en çok karın bölgesinde biriktiğini söylemek mümkündür. Özellikle aşırı kilo alıp veren bireylerde karın çok fazla deformasyon yaşamaktadır. Kilo verildiğinde boşalan deri kendini sporla bir yere kadar toparlasa da sarkmadan kurtulamamaktadır.

 

Kilo alındığında ise gerilen karın bölgesinde çatlaklar oluşmaya başlamaktadır. Burada kilo almaktan ziyade doğum yapan kadınlarında da aynı sorunun görüldüğünü söylemek mümkündür. Uzmanlar, kadınlar çocuk yapma konusunda planı olduğu söylediğinde abdominoplasti ameliyatını doğum sonrasında yapılmasını önermekteler. Ama ameliyatı yaptırmış kadınlarda hamile kalmasına engel bir durumda teşkil etmemektedir.

 

Önce Kilo Vermek Başarıyı Artırmaktadır

 

Ameliyat öncesinde verilen kilolar başarı yüzdesini artırmaktadır. Operasyon için gelen hastaya öncelikle uygun bir diyet programı hazırlanmaktadır. Diyet sonrası kişi detaylı muayene edilerek karın ve bel bölgesindeki yağlanma miktarı detaylandırılıp tespit edilmektedir.  Bazı hastalarda ameliyat yeterli gelirken bazı hastalarda özellikle bel bölgesinden liposuction (yağ aldırma) işlemine de ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Tam veya Kısmen Uygulanabiliyor

 

Karın germe ameliyatları 2 başlık altında yapılmaktadır. Bunlardan biri tüm karını kapsayan tam germe ameliyatlarıdır.  Kasık bölgesinden başlanıp bel bölgesine kadar kesik atılmakta, karın cilt tabakasının altındaki fazla yağ dokusunun ve cildin alınması sağlanıp, hastaya yepyeni bir göbek deliği uygulaması yapılmaktadır. Ameliyat işlemi sırasında karın kaslarına plikasyon adı verilen daraltıcı dikişler konmaktadır. Bu dikişler hem bölgesinde ki incelmeyi desteklemekte, hem de karındaki şişkinliğin gitmesine sebep olmaktadır. Ameliyat süresi 3 saati bulmaktadır.

 

Yapılan diğer ameliyat türü de mini karın germe ameliyatı olarak adlandırılmaktadır. Bu operasyonda sadece kasık bölgesinde bulunan deri sarkmalarına müdahale edilmektedir. Göbek deliğine herhangi bir müdahale de bulunulmamaktadır. Gerek görülmesi halinde liposuction desteği verilmektedir. Ameliyat süresi bir saati geçmemektedir.

 

Günlük Hayata Dönme Süresi 1 Haftadır

 

Karın germe ameliyatlarını ardından hastaların istirahat etmesi gerekliliğinden hastayı 2 gün hastanede tutmaktadırlar. İlk birkaç gün dikiş bulunan bölgelerde gerginlikle hissedilebilir. Hastanın baş kısmını yüksek tutmak, yürüyüşlerde fazla dik durulmadan hafif eğilerek adım atmasında fayda görülmektedir. Bir haftada hasta tamamen toparlanıp günlük hayatına devam edebilmektedir. Kasık bölgesinde her iki kalça kemiğine uzanan ameliyat izi kalmaktadır. Ancak bu izler zamanla azalmaya başlamaktadır. Hastanın yara iyileşme süresine göre de değişiklik göstermektedir.

 

Harika bir diyet programı ve spor çalışmasıyla verilen kilolar bazen vücudu toparlamaya yeterli olmamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.