Ateşi Düşmeyen Çoçuk İçin Alınacak Önlemler

0 62

Her anne ve babanın kabusu çocuğun hastalanmasından çok geçirdiği ateş nöbetleridir. Fazla endişe ve korkuyla yanlış kararlar alarak ateşin daha da yükselmesine sebep olabilirler. Bu sorunu ortadan kaldıracak yanlışları ve ateş nöbeti sırasında alınacak önlemleri adım adım şu şekilde paylaşabiliriz.

 

Doktor önermedikçe antibiyotik kullanmayın

 

Vücut ısısı beyinde bulunan ısı merkezi tarafından düzenlenmektedir. Oda sıcaklığının değişimlere rağmen etkisi görülmeye bilir. Enfeksiyon ya da başka nedenlere bağlı olarak yükselen pirojenler beyinde yer alan hipotalamusa etki ederek ateşe sebep olmaktadır. Pirojenlerin hareketliliği ve yükselmesi bağışıklık sisteminin de uyarılmasına sebep olur. Bağışıklık sisteminin cevabı olan yüksek ateş aslında bir hastalık değil bir belirtiyi işaret etmektedir. Ateşi düşürmek için kullanılan antibiyotikler doktor tavsiyesi olmadan zarar verebilir.

 

Çocuğunuzun ateşini doğru ölçtüğünüzden emin olun

 

Çocuğumuzun ateşinin çevresel faktörlerle değişiklik gösterebileceğini unutmamalıyız. Yaşı, bulunduğu odanın ısısı, aktivite sonrası sıcaklığı bunlar ateşi etkileyen unsurladır. Çocuğumuzun ateşini bir ateş ölçer yardımıyla ölçmemizde fayda vardır. 3 bölge esas alınmalıdır. Koltukaltı, makat ve kulak 37,6 üzeri ölçülen ateş oranına dikkat etmeliyiz. Bu değer yüksek ateşin belirtisidir.

 

Ateşle birlikte çocuğunuzun durumunu gözlemleyin

 

Ateşin yüksekliği her zaman hastalığın ciddiyeti ile doğru orantılı değildir. Burada ateşli bir çocukta öncelikle enerji tüketiminin arttığını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Solunum alış verişi artar, kol ve bacak bölgelerinden kan akımı azalırken hayati organlarımızdan beyin kalp gibi bölümlere kan akışının hızlandığını görürüz. Gövde ve baş sıcaklığı artan çocukta kol ve bacaklarda soğumalar olabilir. Vücutta renk değişimleri oluşabilir. Çocuk ateşlerinin en sık rastlananı basit viral enfeksiyonlar olurken ciddi olan bazı rahatsızlıklarda ateşe rastlanmadığı bile gözlemlenebilir.

 

Uzun süre geçmeyen ateşi ihmal etmeyin

 

0-3 ay arası bebeklerde normalin üzerindeki tüm ateş değerleri için vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Yaşı daha büyük çocuklar için çocuğun duruşuna bakılmalı, cildin renk değimini gözlemlenmeli, nefes alışveriş düzeni, bilincinin yerinde olup olmadığı iştah durumu gibi detaylar belirleyicidir. Bunlarla beraber

 

 • Daha önce yüksek ateş havale öyküsü varsa
 • Cilt renginde ateşle beraber gelen morluklar kızarıklıklar oluştuysa
 • 72 saati geçmiş 39 derece ve üstü ateş varsa
 • Ateşle birlikte artan huzursuzluğu varsa
 • Uyku halinde artış ve baygınlık belirtileri görünüyorsa
 • Ağızda gözlerde hissedilir derecede sıvı kaybı varsa
 • Ensede sertlik, sürekli devam eden ishal ve bulantı halinin devamında mutlaka doktora acilen başvurulması gerekmektedir.

 

Yüksek ateşte yapılması gerekenler;

 

 1. Mümkünse çocuğu soymalı üzerinde ince kıyafetler ya da ince örtü örtülmelidir. Kalın ve yapışıp ısı yükseltecek giysilerden uzak durulmalıdır
 2. Oda ısısı 21-22 derece arasında tutulmalıdır
 3. Islak bezle alın bölgesine boyun kısmına kompres yapılmalıdır. Soğuk duş ve alkol sirkeli bezler doğru bilinen yanlış uygulamalardır.
 4. Bol sıvı tüketimi yaptırılmalıdır. Ateş sırasında sıvı kaybı yaşanacağı için kaybedilen su yerine koyulmalıdır.
 5. Doktor önerisi ile verilen ateş düşürme özelliği olan şuruplar kullanılabilir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.