Ağız, Diş Ve Çene Cerrahisi Nedir Hangi Hastalıklara Bakar

0 35

Ağız, diş ve çene cerrahisi nedir? Hangi hastalıklara bakar? Ağız boşluğunu ilgilendiren yumuşak doku kemik gibi bütün hastalıkların tanısı ve cerrahi tedavisi ile ilgilendiren bilim dalıdır.

Çene Cerrahları Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

 

  • Gömülü diş tedavisi
  • Diş ile ilgili görülen enfeksiyonlar
  • Diş kökündeki tümörsel oluşumlar
  • Diş ile ilgili enfeksiyon hastalıkları
  • Diş çene ve çene eklemi ile ilgili hastalılar
  • İmplant tedavileri

 

Gömülü diş tedavisi: Halk adında 20 yaş dişi; Ağız kavisinin en gerisinde olan ve geç çıkan dişlerdir. Çoğunlukla gömülü kalırlar. Diş yer bulup çıkmışsa ve karşısındaki dişle aktif olarak çiğnemeye katılıyorsa çekilmesine gerek yoktur. Eğer diş tam ya da yarım çıktıysa, çürük ya da yanındaki dişlere zarar veriyorsa, 20 li yaş dişi çekmek gerekir.

Diş ile ilgili görülen enfeksiyonlar: Dişlerde oluşan çürük ve bakteriler diş etlerinde ağrı, şişme, ağız kokusun neden olur. Tedavi edilmediği durumda dişteki ana destek dokularına zarar verir. Diş eti hassasiyetleri ve kanamaları ilerleyen zamanlarda diş kaybına neden olur.

Diş kökündeki Tümörsel oluşumlar: Dişteki çürüklerin ilerlemesi ile bakteriler dişin içindeki kanaldan geçer ve büyüyerek kist oluşumuna neden olur. Bunun mutlaka tedavi edilmesi lazım. Kanal tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda  çeneye cerrahi müdahale gerekir.

Diş çene ve çene eklemi ile ilgili hastalıklar:  tanılama ve cerrahi tedavileri gerçekleştirilir. Yapılacak işlemin tipine ve hastanın durumuna göre yapılması planlanan cerrahi işlemler sınırlı uyuşturma,  genel anestezi veya sedasyon altında yapılmaktadır.

İmplant tedavileri: Ağızda diş kaybı ve kemik eksikliği nedeniyle yapılan bir uygulamadır. Doğal dişe en iyi alternatiftir. Dişin kemiğe oturması gereken mevcut olan kemik için özel bir çalışma gerekmez. Ağız diş ve çene cerrahisi uzmanları tarafınca dişin yerine konulan kemik için kişiye özel implant çalışması yapılır.

 

Gömülü diş tedavisi: Halk adında 20 yaş dişi; Ağız kavisinin en gerisinde olan ve geç çıkan dişlerdir. Çoğunlukla gömülü kalırlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.