Reflü Belirtileri ve Tedavisi

1 89

Mide asidinin, mideden yemek borusuna doğru hareketlenmesine reflü denir. Hastalığın en yaygın belirtisi göğüs kafesinin arkasında oluşan yanma hissidir. Hastalığın ileri safhalarında mide asidi insanın ağzına kadar çıkar.

Bu hastalık genellikle yemeklerden sonra ortaya çıkar. Oldukça yaygın bir hastalık olan reflü, ülkemizde her 5 kişiden 1’inde bu hastalık görülür. Reflüden korunmak için yiyeceklere dikkat edilmeli, tuzlu, acı, baharatlı ve asitli yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Stresten uzak durulmalı, sigara ve alkol kullanılmamalıdır. Reflü hastalığı belirtileri ülser ile karıştırılır. Fakat çok farklı hastalıklardır.

 

Reflü Belirtileri Neler?

 

Yaygın belirtileri, midede yaşanan ekşime, boğazın yanması, ağıza acı sıvı gelmesi, hazımsızlık, tükürüğün artması, gaz ve geğirti ve sindirimi gerçekleşmiş gıdaları ağız yoluyla geri çıkarmadır. Bu belirtiler genellikle yağlı ve bol baharatlı yemekler yedikten sonra gerçekleşir. Yemek yedikten sonra gerçekleşen ağrı ve ekşime hissi hastalığın en yaygın belirtilerindendir. Bu belirtilerin dışında nadir olarak, boğaz ağrısı, sesin kısılması hatta diş çürümesi bile vardır.

İlgili Link : Migren Nörolojik Bir Hastalık Mıdır

Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Hastalığın belirtilerini yaşayan kişi, hastalık ilerlemeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Hastalığın ilk safhalarında ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilir. Bu ilaçlar mide asidinin yemek borusuna geçişini engeller. Hastalığın iyileşmesinde kullanılan ilaçlar hastanın şikâyetlerini azaltıyorsa, hastalığın tamamen geçmesi için cerrahi müdahale gerekebilir.

 

Diğer yandan ilaçlar hastalığa hiçbir etki etmiyorsa, hastada başka hastalıklar var mı araştırılmalıdır. Uzun süren devam eden reflü, hastanın ilerleyen zamanlardan kanser olmasına neden olabilir.

 

En çok gerçekleştirilen reflü ameliyatı nissen fundoplikasyodur. Bu ameliyatla birlikte yemek borusu ile midenin kesiştiği noktada yer alan kapak sistemi düzeltilir. Reflü eğer tedavi edilmezse, yemek borusunda kanama, boğulma hissi verecek kadar nefes darlığı ve kanser hastalığına kadar yol açabilir.

 

Mide asidinin, mideden yemek borusuna doğru hareketlenmesine reflü denir. Hastalığın en yaygın belirtisi göğüs kafesinin arkasında oluşan yanma hissidir.
1 yorum
  1. […] Reflü Belirtileri ve Tedavisi […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.