Göz Kuruluğu Nedenleri 

0 44

Kişinin gözyaşı salgısının oluşmaması durumunda göz kuruluğu denen göz problemi ortaya çıkar. Göz kuruluğu ile birlikte gözde yanma ve sürekli olarak yabancı cisim varmış hissi verir. Gözyaşı vücut tarafından salgılamadığı zaman göz kuruluğu problemi ile karşı karşıya kalınır. Dünya üzerinde en çok görülen göz hastalıklarından biridir. Her 4 kişiden 2’sinde görülen bu hastalık giderek daha yaygın bir hale gelmeye başladı. Göz kuruluğu hastalığı herkeste aynı belirtiyi göstermeyebilir. Göz kuruluğunun pek çok sebebi yer alıyor.

 

Göz Kuruluğu Nedir? 

 

Dünyada en çok görülen göz hastalıklarından biri olan göz kuruluğu hastalığı vücutta gözyaşının salgılamaması durumudur. Normal şartlarda vücut düzenli olarak belirli miktarda gözyaşı salgılar. Göz sağlığı için en önemli salgılardan biri gözyaşı olmaktadır. Gözyaşının salgılanmadığı durumda ise göze büyük bir zarar verilir.  Göz kuruluğu uzun bir süre devam ederse büyük zararlar söz konusu olabilir. Gözyaşının bulunduğu tabaka aköz denilen orta sulu tabakadır. İlgili Link: Göz Sağlığını Korumak

Bu tabakada meydana gelen bir sorun gözyaşı kuruluğunu meydana gelir. Göz sağlığı açısından yeterli kadar gözyaşı bulundurmayan kişilere göz kuruluğu teşhisi konur. Göz kuruluğu çok farklı göz hastalıklarının sebebi olarak da kendini gösterebilir. En önemli organlardan biri olan gözlere gerekli önemin verilmesi gerekir. Kuruluk ve göze sürekli bir cismin batma hissi kuruluğun belirtileri arasındadır.

 

Göz Kuruluğu Tipleri Nelerdir? 

 

Gözyaşının göz sağlığı açısından yeterli miktarda salgılanmaması sonucu oluşan göz kuruluğunun pek çok farklı tipi bulunuyor.  Gözyaşı bezleri her gün belirli miktarlarda gözyaşı üretir. Üretilmediği durumda ise göze hasar veren göz kuruluğu kendini göstermeye başlar. Göz kuruluğunda gözyaşı bezinden kaynaklanan bir kuruluk söz konusu olabilir. Aynı zamanda gözyaşı bezleri normal göz yaşı salınımı yapsa bile kuruluk oluşabilir. Bu duruma da buharlaşma sonucu oluşan göz kuruluğu sendromu adı verilir. Hangi tip gözyaşı kuruluğu olduğu göz hekimleri tarafından belirlenir ve bun göre bir tedavi uygulanır. İlgili Link: Göz Altı Torbası

 

Göz Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

 

  • Göz için kullanılan herhangi bir merhem ve damlaya karşı alerjik reaksiyon göz kuruluğuna sebep olabilir.
  • Çevre faktörlerinden kaynaklı olarak göz kuruluğu oluşabilir. Örneğin toz, duman, nemsiz ortam, rüzgâr ve ısıtma yöntemleri göz kuruluğuna sebep olabilir.
  • Bakteri ve enfeksiyon gibi durumlar göz kuruluğunun dn önemli nedenleri adasında yer alır.
  • Göz dokusuna zarar veren bakteriler göz yaşı oluşumunu engeller.
  • Göz kapağında meydana gelen sorunlar da göz kuruluğu hastalığı sebepleri arasında yerini alır.
  • Bazı göz kapakları içe dönük bir şekildedir. Bu tip göz kapakları göz kuruluğuna sebep olur.
  • Elektronik aletlere çok fazla bakmak gözü çok uzun süre kırpmadan açık tutulması göz kuruluğu tetikleyen sebepler arasında yer alır.
  • Çeşitli ilaçlar da göz kuruluğu problemine neden olabilir. Örneğin alerji karşıtı ilaçlar, uyku ilaçları ve tansiyon ilaçları bu hastalığa neden olur.
    – Gözyaşı salgılayan dokunun yeterince iyi çalışmaması göz kuruluğu nedenlerinden biridir.

– Göze herhangi bir kesici cismin batması göze zarar verir ve göz yaşı salgılanmasına sebep olur.

 

Kişinin gözyaşı salgısının oluşmaması durumunda göz kuruluğu denen göz problemi ortaya çıkar. Göz kuruluğu ile birlikte gözde yanma ve sürekli olarak yabancı cisim varmış hissi verir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.