Bebeklerde Kabızlık Nedenleri

0 55

Bebeklerin en çok yaşadığı sağlık problemlerinden bir tanesi kabızlıktır. Genel olarak yeni doğmuş olan tüm bebeklerde kabızlık problemleri devamlı olarak meydana gelebilir. Kabızlık problemlerinin oluşumunda birçok farklı neden ve faktör vardır. Bebeklerde kabızlık nedenleri şu şekildedir;

 

Çocukların dışkılama durumları yaşa göre farklılık gösterebilir. Örnek olarak gösterilecek olur ise yeni doğmuş bebekler günde ortalama 4 kez dışkılar, dört aya kadar olan bebekler ise günde iki defa dışkılarlar. Daha fazla yaş aldıkça da bu durum ortalama 1’e düşer. Bebeklerde kabızlık problemleri ilk ayda başlar. Gelişimi iyi olan ve sürekli olarak anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık sıklıkla görülür.

 

Anne sütü bebekler için en yararlı besin kaynağıdır. Aynı zamanda bağırsaklar tarafından tamamen emilen anne sütü dışkılamanın seyrekleşmesine neden olur bu da kabızlığı ortaya çıkartır.

 

Bebeklerde kabızlık nedenleri arasında gıdalarda aşırıya kaçmakta yer alıyor. Anne sütünden direkt olarak inek sütüne hızlı bir şekilde geçiş yapıldığı zaman kabızlık ortaya çıkar. Katı gıdalara geçişlerde de mama ve konsantrasyon  problemlerinden kaynaklı olarak kabızlık meydana gelebilir. Bebeklerde gereksiz ve sürekli olarak ilaç kullanımı kaynaklı kabızlık meydana gelebilir.

 

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Önlenir?

 

Bebeklerde kabızlık nedenlerinden sonra ebeveynler tarafından en çok sorulan sorulardan bir tanesi bebeklerde kabızlığın nasıl önlendiğidir. Bebeklerde kabızlığın önlenmesi şu şekilde olur;Bebeklerin kabızlığını ortadan kaldırmak için öncelik olarak dairesel hareketler yapılması gerekir. Bu durum ise bebeklerin bağırsaklarının kolay bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur. Bebek masajı kabız çıkarma yöntemlerinde uygulanan en bilindik yöntemdir. Bağırsak fonksiyonları kısa süre içerisinde harekete geçerek çalışmaya başlar. Sıcak banyo bebeğin kolay bir şekilde dışkılamasına yardımcı olur. Aynı zamanda banyo sırasında da masaj yapmak kabızlığa iyi gelir.

 

Bebeklerde Kabızlığa Neden Olan Etkenler Nelerdir?

 

Bebeklerde kabızlığa neden olan birçok farklı faktör mevcuttur. Bunlar şu şekildedir; Endokrin hastalıklar kabızlığa neden olan önemli bir etkendir. Aynı zamanda potasyum azlığı, kalsiyum yüksekliği, inek sütü alerjisi gibi birçok faktör kabızlığa neden olarak bebekleri etkiler.

 

Kabızlık Deyip Geçmeyin

 

Bebeklerde meydana gelen kabızlığı ebeveynler her bebekte meydana gelen bir problem olduğundan dolayı çok fazla önemsemezler. Dışkılama problemleri ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğinden dolayı kısa süre içerisinde mutlaka bu sorunları çözüme kavuşturmanız gerekir. Çoğu zaman belirtileri kabızlık ile aynı olan durumlarda altında yatan farklı hastalıklar mevcut olabilir. Bu hastalıkları erkenden öğrenmek ve tedavisine geç kalmadan başlayabilirsiniz.

 

Kabızlığın altında yatan herhangi bir sebep yoksa da kısa süre içerisinde ufak bir tedavi yöntemi ile bebekler bu problemden kurtulabilir. Genellikle kullanılan tedavi yöntemleri arasında fitil mevcuttur. 5 ila 10 gün kadar kullanımdan sonra fitil ilacı bırakılarak bebeğin günde kaç kez dışkı yaptığı hesaplayarak bebeği bu problemden kurtarabilirsiniz.

 

Bebeklerin en çok yaşadığı sağlık problemlerinden bir tanesi kabızlıktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.