Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmanın Yolları

0 47

Vücudumuza dışarıdan katılmaya çalışan enfeksiyonlar ve virüsler hayatımıza olumsuzluklar yaşatan ve tüm sistemimizi bozmaya çalışan etkenlerdir. Vücudumuz bu şekilde dışarıdan gelecek veya bünyemizde olup zarara dönüşebilecek tüm etkileri bağışıklık sistemi adı verdiğimiz olağanüstü bir işleyişle diskalifiye etmeye çalışmaktadır. Soğuk kış aylarında daha da aktif halde bulunan bu zararlı organizmalar bağışıklık sistemini aşabilirse bizi hasta eder. Bağışıklık sistemi bu olumsuzlukları yaşamamak adına kuvvetlendirerek düzgün çalışması gereken bir kurtarıcıdır.

 

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için dikkat edilecek en önemli alışkanlıkların başında doğru ve dengeli beslenme gelmektedir. Birçok hastalığa karşı kullanılacak bu beslenme alışkanlığı bağışıklık sisteminin ayakta kalmasına da yardımcı olmaktadır. Günlük yaşamımızın içinde var olan yoğun stres, uykusuzluk ve uyku düzensizliği yine bağışıklık sisteminin gücünü yitirmesine sebep olmaktadır.

 

Hareketsiz kalmayın:

 

Teknolojik aletlerin kullanımının artması, iş yerinde çalışma şeklini oturarak yürüten insanların hareketsizlik bedenlerine verecekleri en büyük zarardır. Egzersiz ve sporun yani kısacası hareketin vücudun hastalıklara karşı direncini artırdığını ve bağışıklık sistemini de güçlendirdiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple açık havada tempolu yapılan yürüyüş ve koşuların sıklaşmasında bağışıklık sistemine desteği sağlanmalıdır.

 

Stresinizi kontrol altına alın:

 

Çağımızın en büyük sorunu olan stres birçok hastalığın zeminini de hazırlamaktadır. Başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere bağışıklık sistemine olan etkisi de büyüktür. Miktarı az olan stresin bağışıklık sistemini canlandırdığı söylense de depresif moda ilerleyen stresin duygusal açıdan yaratacakları da bu canlanmayı yok ederek bağışıklığın düşüşünü tetikleyecektir. Sağlıksız beslenme ve uyku bozuklukları da bunu olumsuz anlamda tetikleyebilir. Spor ve egzersiz burada stresi azaltmak içinde kullanılabilir.

 

Sigaradan kurtulun:

 

Sağlığımıza hiçbir katkı ve faydası olmayan sigara içerisindeki kimyasalla vücudumuzda bağışıklık sistemi de olumsuz etkiler.

 

El yıkamayı önemseyin:

 

Bulaşan her şeyi ellerimiz yoluyla taşırız. Ellerimizi sık sık sabunla yıkamak bu tehlikeyi ortadan kaldıracaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.