Vajinismus

0 70

Cinsel ilişkiye girmek isteyen kadının iradesi dışında gerçekleşen vajina kasılmaları neticesinde penisin vajina girememesi durumuna vajinusmus denir. Bu durum sağlıklı bir cinsel ilişki yaşanmasına engel teşkil eder. Vajinanın dar veya küçük olması ile alakalı olmayan bu hastalık, ilişki esnasında istem dışı bir şekilde kasılma durumudur. Esnek bir yapıya sahip olan vajinadaki kaslar kontrolsüzce daralarak cinsel birleşmeyi önler.

Vajinismus Çeşitleri Nelerdir?

Vajinismus kadının cinsel hayatında rastlandığı döneme göre kategorize edilir. Cinsel ilişkiye ilk defa giren kadınlarda ortaya çıkabildiği gibi cinsel hayatı olağan devam ederken sonradan vajinismus sorunu yaşayan kadınlara da rastlanabilmektedir. Bu hastalık primer vajinismus ve sekonder vajinismus olarak ikiye ayrılır.

Primer Vajinismus Nedir?

İlk kez cinsel ilişkiye giren kadının vajina kaslarının kasılarak cinsel birleşmeyi önlemesi durumu primer vajinismus olarak ifade edilir. Bu durumdaki kadınlar vajinaya fitil tarzında herhangi bir şey girmesine karşı da kasılma sorunu yaşarlar. Primer vajinismus hastalığının esas sebebi ilk gece korkusudur.

Sekonder Vajinismus Nedir?

Cinsel hayatı olağan bir biçimde devam eden bir kadının düşük yapması, kürtaj yaptırması, zor bir doğum yaşaması gibi travmatik durumlar sonucunda ortaya çıkan sekonder vajinismus hastalığının sebebi ise korkudur.

Vajinismus sebepleri psikolojik ve yapısal sebepler olarak iki türlüdür. Bununla birlikte hastalığa genelde psikolojik nedenlerle rastlandığı belirlenmiştir.

İlgili Link : Vajinismus Nedir

Psikolojik Nedenler Nelerdir?

Kadının çevresinden edindiği namus düşüncesi, kızlık zarı ve ilk gece korkusu gibi tarzında bilgiler bilinçaltına yerleşerek cinsel ilişki yaşamasına engel olur. Kadının ilk cinsel deneyimi esnasında aşırı acı duyması, partnerinin ilişkiye zorlaması gibi durumlar sonradan vajinismusa sebep olur. Kadının cinsel istismara uğraması, taciz edilmesi veya tecavüze uğraması, aile içi ensest ilişki yaşaması, anne babasının cinsel birleşmesine tanık olması gibi travmatik durumlar sonraki dönemlerde cinsel ilişki yaşamasını engelleyebilir. Kadında oluşan yetersizlik ve umutsuzluk duygusu, aşırı stres hali, kaygılı bir yapıda olması da vajinismus hastalığının sebepleri arasında gösterilebilir. Kendi vücudunu beğenmediği için psikolojik sorun yaşayan kadınlarda da vajinismus görülebilmektedir.

Yapısal Nedenler Nelerdir?

Yapısal nedenler arasında vajinanın derinliğinin yeterli olmaması ve vajina içinde perde bulunması, kızlık zarının olması gerekenden daha kalın ve sert olması gibi kızlık zarında bulunan yapısal bir takım bozukluklar, vajina enfeksiyonları, Bartholin kisti ve apsesi, Pelvik inflamatuar hastalığı, Vulvar Vestibulitis hastalığı sayılabilir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinismus tamamen tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Hastanın vajinismus sorunu olduğunu kabul etmesi ve tedavi olmak istemesi tedavinin başarısı açısından elzemdir. Kadının tedaviyi reddetmemesi ve konuya pozitif yaklaşabilmesi için hem iyi hem de tecrübeli bir jinekologa görünmesi önemlidir. Bununla beraber jinekolog hastalığın tedavisinde tam olarak yeterli olmayabilir. Tedavi sürecinin ilk başlarında hastaya yapılan jinekolojik muayene sonrasında herhangi bir yapısal problem olup olmadığı anlaşılır. Kızlık zarının çok sert ve kalın olduğu tespit edilir ise cinsel birleşmeyi sağlamak için kızlık zarı çıkarılabilir. Daha sonra cinsel terapi hususunda uzman olan bir psikolog ve psikiyatrisi yardımı alınarak hastada var olan depresyon ve cinsel isteksizlik sebepleri incelenir. Sorunlar tespit edildikten sonra uygulanacak uygun terapi yöntemleri ile hastanın sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşması sağlanabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.