Vajinismus Nedir

0 5

Vajina girişinin çevresinde yer alan kasların istemeyerek kasılması neticesinde cinsel birleşimin ağrılı ya da olanaksız bir hale gelmesi durumunun ifade ediliş biçimine vajinismus denir.

Bu irade dışı ortaya çıkan vajina refleksinin, cinsel birleşme sırasında, tampon kullanırken, doktor muayenesi esnasında ya da kişinin kendi parmağı ile bile tetiklenmesi gayet mümkün olabilmektedir. Meydana gelen spazm, vajina girişinin kapalı hale gelmesine neden olur ve cinsel birleşme imkânsız duruma gelir.

Böyle bir durum söz konusu olduğu zaman cinsel ilişkiye girmek için ısrar edilmesi durumunda çok ağrı duyulması söz konusu olacaktır. Bunun yanı sıra, vücudun farklı kas guruplarında da spazmlar oluşur ve hatta bazı durumlarda soluk almada dahi güçlük çekilebilir. Mevcut durumun son bulması ile beraber kaslar gevşer ve eski normal haline geri döner. Kadınlarda vajinismus çok farklı biçimlerde kendini gösterebilir.

 

Bazı hallerde yalnızca cinsel birleşme sırasında bu yaşanır. Bunun haricinde doktor muayenesi ya da tampon koyma sırasında herhangi bir problem yaşanmaz. Bazı hallerde ise kesinlikle herhangi bir nesnenin vajinaya girişinin mümkün olmadığı görülür. Bazı hallerde de kısmi olarak vajinaya penis girişi mümkün olsa dahi birleşme ağrılı gerçekleşir.

 

Vajinismus Görülme Sıklığı Nedir?

 

Tespit edilen vakalar göz önüne alındığında her 10 kadından birinde rastlanmaktadır. Bunun yanında farklı raporlar bu konuda değişik verilere işaret etmektedir. Çiftlerin vajinismustan utanç duyarak gizleme ihtiyacı duymaları farklı verilerin sebebi olabilir. Çiftlerin bu durumu gizli tutma ihtiyacı duyması tedaviyi güçleştiren bir sonuç ortaya koymaktadır. Dünya genelinde tüm toplumlarda çok sayıda kadında vajinismusun herhangi bir çeşidine rastlanmaktadır.

 

Vajinismus Türleri Nelerdir?

 

Daha önce cinsel ilişki yaşamamış kadınlarda rastlanabildiği gibi normal bir cinsel hayatı olan kadınlarda da sonradan ortaya çıkabilmektedir. İlk cinsel ilişki tecrübesi sırasında ortaya çıkan vajinismus tipine primer vajinismus deniliyor. Primer vajinismus ilk cinsel ilişkiyle ortaya çıkabildiği gibi ilk jinekolojik muayene sırasında da ortaya çıkabilir.  Sekonder vajinismus diye ifade edilen tip ise, önceden ağrısız cinsel birleşme gerçekleşmiş olup vajinismusun sonradan ortaya çıktığı halleri tanımlar.

 

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

 

Pek çok kadın için vajina kaslarının irade dışı, bilinçsizce kasılması beklenen bir durum değildir. Kadın cinsel ilişki isteği duyduğu halde ilişkiye giremez. Bu reaksiyonun esas sebebi farklı, yanlış ve sağlıklı olmayan cinsel mesajların bilinçaltına yerleşip vajina etrafındaki kasları refleks olarak kasmasıdır.

Bu mesajların sebebi ağrı duyma korkusu, hamile kalma korkusu, kötü bir cinsel tecrübe yaşama korkusu olduğu gibi fazla heyecan, yeterli olmayan cinsel eğitim, tutucu ya da dengesiz eğitim, aile korkusu veya güvensizlik olabilir.

 

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

 

Vajinismus tedavisinin başarıya ulaşması doktorun yeteneğine, tecrübesine ve bilgi birikimine bağlı olduğu kadar hastanın tedavi isteği, sosyal ve kültürel şartları ve eş desteğine de bağlıdır. Bu yüzden vajinismus tedavi metodu hastaya göre belirlenir.

 

Bazı hastalarda sadece bilgi yeterli olabildiği için davranışsal tedavi uygulanması yeterli olur. Çocukluk dönemini ve anne baba ile iletişimini konu alan psikolojik bir tedavi yöntemi uygulanır. Bazı durumlarda hipnoz ve telkin yeterli olur. Bazı hastalar için karma bir tedavi metodu uygulanır.

 

Vajina girişinin çevresinde yer alan kasların istemeyerek kasılması neticesinde cinsel birleşimin ağrılı ya da olanaksız bir hale gelmesi durumunun ifade ediliş biçimine vajinismus denir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.