Vajinismus

0 14

Vajina girişindeki kasları refleks olarak istemsizce kasılması neticesinde ilişkiye girilmesine engel oluşturan vajinismus hastalığı, özellikle yeni evlenen çiftlerin korkulu rüyalarından biri. Ancak hastalığı bu kadar korkunç yapan, tedavi edilemezliği değil; aksine kişilerin hastanelere başvurma konusundaki isteksizliğidir. Vajinismus, tedavi edilmesi mümkün ve tedavideki başarı oranı yüzde 100 olan bir hastalıktır. Bu hastalık, kadın ilişkiye girmeye istekli olsa ve ön sevişme safhasında zevk alsa bile, penisin vajinaya girişine istemsiz olarak izin vermemesi durumudur. Eğer tedavisi yapılmazsa aile içi mutsuzluklara neden olabilmektedir. Hatta daha ilerleyen dönemlerde bu durum boşanmalara da yol açmaktadır. Vajinismus korkulması ya da utanılması gereken bir hastalık değildir.

 

Vajinismusun Fizyolojik Nedenleri

 

Vajinismusa neden olan faktörler, psikolojik faktörler ve yapısal ya da fizyolojik faktörler olmak üzere iki kısımda ele alınmaktadır. Fizyolojik etkenler, kadının doğuştan gelen yapısal özellikleri ile alakalı bir durumdur. Yapısal nedenler jinekologlar; psikolojik nedenler ise psikologlar tarafından tedavi edilmektedir. Vajinismusa neden olan fizyolojik etkenlerden bazıları şunlardır:

 

  • Kızlık zarının normal kızlık zarlarına göre daha kalın ve geniş olması gibi yapısal bozukluklar, bu başlık altındaki en önemli sorundur. Bu durumda küçük bir cerrahi operasyon ile kızlık zarı alınabilmektedir.
  • Bir diğer etken ise vajinal enfeksiyonlardır. Enfeksiyonların neden olduğu durumlar, ilişki sırasında kasılmalara neden olmaktadır. Bu durumda da iltihap ile mücadele edici bir yol izlenerek tedavi gerçekleştirilir.
  • Pelvik inflamatuar hastalığı da vajinismusa alt yapı hazırlayan durumlardan biridir. Pelvis alt karın bölgesidir ve yumurtalıklar, uterus, fallop tüpleri gibi üreme sistemi parçaları bu bölümde bulunmaktadır. Bu bölgede yaşanan enfeksiyonlar da vajinismus için ortam hazırlamaktadır.

 

Vajinismus Çeşitleri Nelerdir?

 

Vajinismus kategorilendirilirken yaygın olarak kullanılan iki türden bahsedilmektedir. Bunlardan birisi premier vajinismus; diğeri ise sekonder vajinismusdur. Bu adlandırmalar İngilizce kökenlidir. Premier vajinismus olarak adlandırılan şey, daha önce hiç ilişki yaşamamış kişileri kapsamaktadır. Bu kişiler çevreden duydukları ya da teknolojinin getirdiği nimetler sonucunda izlemiş oldukları yayınların neticesinde korkuya kapılan hastalardır. Ancak bu dönem içerisinde yer alan hastalar sadece bunlarla da sınırlı değildir. Pek çok kişi bu kategoriye eklemlenebilmektedir. Sekonder vajinismus ise daha önce hiçbir sorun ile karşılaşmadan ilişki yaşamış ancak sonradan yaşadığı bir sarsıntı neticesinde ilişkiye girmeye korkan olan ve ilişki esnasında kendini kasan kişileri kapsamaktadır.

 

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

 

Vajinismus tedavisi, cinsel hastalıklar arasında belki de en kolay uygulanan ve kısa sürede sonuç alınan tedavilerden biridir. Hastaların hastaneye başvurdukları anda, uzman jinekologlar tarafından yapılacak bir muayene ile sorunun fizyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğu saptanır. Eğer psikolojik nedenler varsa destek sağlaması için birey uzman psikologlara sevk edilir. Fizyolojik problemlere ise jinekologlar müdahale etmektedir. Fizyolojik nedenlerin çözümünde antibiyotikler ve bazen de cerrahi yöntemler kullanılabilir, ancak bunlar oldukça basit ve birkaç saat içerisinde bireyin normal yaşamına dönebileceği operasyonlardır.

 

Vajinismus Oluşumunda Toplum Etkisi

 

Toplumun, insanlar üzerinde en çok baskı kurduğu alanlardan birisi hiç şüphesiz cinsellik alanıdır. Özellikle ergenliklerinden itibaren genç kızlara verilen telkinler, genç kızların ilerleyen dönemlerde vajinismus ile karşı karşıya kalmasına neden olabilmektedir. İlk gecede kan gelmemesi halinde kadının uğrayacağı toplumsal dışlanma korkusu, ilk ilişkide çok fazla acı çekildiği konusundaki efsaneler bu telkinlerden bazılarıdır. Unutulmamalıdır ki kızlık zarı kişiden kişiye değişen yapılardadır. Birisi ilk ilişkisinde çok fazla acı çekebilirken, bir başkası hiç hissetmeyebilir. Vajinismus hastalığının psikolojik etkenlerinin büyük çoğunluğunun kökeninde toplumsal baskılar yatmaktadır.

 


Vajina girişindeki kasları refleks olarak istemsizce kasılması neticesinde ilişkiye girilmesine engel oluşturan vajinismus hastalığı, özellikle yeni evlenen çiftlerin korkulu rüyalarından biri.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.