Dişler Neden Sararır?

0 50

Diş rengi her insanda aynı olmaz. Bazı insanlarda doğal diş rengi beyaz iken bazı insanlarda ise sarıya yakın bir ton olabilir. Dişlerin sararmasının en büyük sebebi ağız bakımının yeterince yapılmaması ve düzenli olarak fırçalamama sonucundan oluşur. Düzenli olarak ağız bakımı yapılmayan dişlerde bakteri plağı oluşur. Bakteri plağı temizlenmez ise dişlerde diş taşı sorunu meydana gelir ve bu aşamada diş hekiminin müdahalesine başvurulur.

 

Diş Sararmasına Yol Açan Etkenler

 

Tüketilen besinler ve içecekler diş sararmasına neden olan en büyük etkenler arasındadır. Örneğin; kahve, baharatlar, kola ve çay gibi besinlerin aşırı düzeyde tüketilmesi. Dişleri sıkmaktan kaynaklı olarak sinirlerin canlılığını kaybetmesidir. Bunların dışında dişlerin sararmasında en önemli nedenlerin başında sigara ve tütün kullanımı gelmektedir. Antibiyotik gibi bazı ilaçların uzun süre kullanılması dişlerin renklenmesine yol açabilir.

Yaşın ilerlemesi ile dişte meydana gelen aşınmalar artar. Mine dokusu aşınmalar sonucunda incelir. Mine dokusunun incelmesi alttaki sarı diş tabakasını ortaya çıkarır. Genetik yatkınlıktan dolayı da dişler sararabilir. Bu da genlerden kaynaklı bir etkendir.  Bazı kişiler düzenli olarak ağız bakımını yapsalar dahi dişler sarı gözükebilir. Flor içeriği yüksek olan suların sık tüketilmesi de aynı şekilde dişlerin sararmasına yol açmaktadır. İlgili Link: Gece Diş Gıcırdatma Tedavisi

 

Sararmış Dişler Nasıl Beyazlatılır?

 

Diş beyazlatma yöntemi, dişlerin sık fırçalanmasına rağmen, istenildiği kadar beyaz olmadığı durumlarda, dişlerdeki renklenmeler ve lekelerin yok edilmesi yöntemidir. Diş beyazlatma da en sık kullanılan yol ‘bleaching’ yöntemidir. Bu yöntem kesinlikle diş hekimleri tarafından uygulanması gereken yöntemlerden biridir. Bu işlemin yapılması için çürük dişlerin bulunmaması gerekmektedir. Diş beyazlatma yöntemi birkaç seans ile uygulanabilir. İlgili Link:Diş Fırçasının Kullanımı

Aynı zamanda diş beyazlatma da evde farklı yöntemler deneyerek yapılabilir. Örneğin; Birkaç damla limon suyunu ve bir çay bardağı ile beraber karıştırılır. Karışım macun kıvamına getirilir. Elde edilen macunu bir diş fırçası ya da parmak yardımı ile 2 dakika boyunca lekeli, sararmış dişlere uygulanır. Daha sonra ağız bol su ile durulanır. Bu beyazlatma yönteminin gün aşırı uygulanması gerekir. Birkaç uygulamadan sonra diş tonlarındaki değişim gözle görülebilmektedir.

Diş rengi her insanda aynı olmaz. Bazı insanlarda doğal diş rengi beyaz iken bazı insanlarda ise sarıya yakın bir ton olabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.