Bebeklerde Boğaz İltihabı Neden Olur

0 75

Bebeklerin bu dönemlerde en çok karşılaştıkları sorunlardan bir tanesi boğaz iltihaplarıdır. Hemen hemen her bebekte görülen bu iltihap kısa süre içerisinde tedavi edilebiliyor olsa da ebeveynler tarafından bu iltihabı tetikleyen nedenin ne olduğu merak konusudur. Bebeklerde boğaz iltihabının görülmesinin sebepleri şu şekildedir;

 

Soğuk Algınlığı

 

Bebekler narin varlıklar olmasından dolayı soğuk havadan hemen etkilenir. Boğaz iltihabının altında yatan en önemli sebepte soğuk algınlığıdır. Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı ile kendini belli eden bu hastalık boğaz ağrısına neden olarak orayı da tahriş ederek bebeğinizi rahatsız ediyor.

 

Bademcik Şişmesi

 

Bebeklerde sıklıkla karşılaşılan bir hastalık olan bademcik şişmesi beraberinde iltihap gibi sorunları da getiriyor. Yutma zorluğu yaşayan, bebeğinizin normal günlerine göre daha enerjisiz ve daha keyifsiz görünmesi, ateş ve ishal gibi problemler bademcik şişmesinin belirtileri arasında yer alıyor. Bebeğinizde bu tarz belirtiliyor görülüyorsa mutlaka doktora başvurmanızda fayda vardır.

 

Boğaz Ağrısı

 

Bakteriyel bir enfeksiyon sonucunda ortaya çıkan boğaz ağrısı bebeklerde iltihaplanmalara sebep olabilir. Belirtileri arasında en yaygın olanlardan bir tanesi ateş ve bademcik şişmesidir. Bu belirtiler uzun süre tedavi edilmediği zaman iltihaplanma gibi problemler meydana çıkabilir. Boğaz kültürü ile ne tür bir rahatsızlığın olduğu doktorlar tarafından ortaya çıkarılır. Bebeğinizde böyle bir problem var ise mutlaka doktor kontrolüne götürmenizde fayda vardır.

 

Boğaz Ağrısında Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

 

Bebeğiniz 3 yaşın altında ise,

  • İştahı kapalıysa,
  • Ateşi yüksek ise,
  • Uzun süreli ağlamalar varsa,
  • Kulak ağrısı septomları görünüyorsa,
  • Nefes almakta zorluk çekiyor ve çeşitli renk değişimleri oluyorsa,

 

Sürekli olarak öksürük varsa, bebeğinizde bir iltihap söz konusu olabilir. Konuyla alakalı mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.