Bahar Nezlesi

0 42

Soğuk kış aylarını atlatmanın hafifliği ve açan güneşin etkisiyle canlanan ruhumuza doğanın her türlü etkileri dokunmaktadır. Güneşli hava, açan çiçekler, yayılan ısı bedenimize şifa katmakta enerjimizi artırmaktadır. Gelen güzel baharın bir habercisi de şüphesiz göz ardı ettiğimiz bahar nezlesidir. Özellikle bünye alerjik ise bahar nezlesinden korunmanın tüm yollarını bilmeli ve uygulamalıyız.

Baharın müjdecisi olan ağaçlar ve bitkilerin üzerinde açacak çiçeklerin temelindeki polenlerin artışı bahar nezlesinin de dostudur. Solunum yoluyla ağız, burun ve gözlerden ciğerlere ulaşmaya çalışan polenlere bahar rüzgarları da eşlik etmektedir.

 

Bahar Nezlesi İçin Basit Önlemler

 

Ev içerisinde alınabilecek önlemlerin başında, toz tutabilecek halı, kilim ve döşemeleri kaldırmak yer almaktadır. Kullanılacak klimaların filtrelerine polen ve toz geçirmeyen başlıklar takılması, yatak ve yastıklarda toz akarları ve mitelara karşı özel koruyu ürünler kullanılması koruma kalkanını artıracaktır.

Dışarıya çıkarken bu dönemsel kısa süreci önlemlerle atlatmak kişinin kendini koruması hastalığa yakalanmadan atlatılan bir baharı getirecektir. Dış mekanlarda ki rüzgarın kendini hissettirdiği tüm alanlarda toz maskesi takılması, gözlük kullanılması ihtimali en aza indirgeyecektir.

 

Hijyen Ellerde Başlar

 

Bahar nezlesi ve tüm virüsleri önleyebilecek en büyük kalkan, kişisel temizliğimize verdiğimiz önemdir. Özellikler ellerimizi sık sık sabunla en az 20 saniye boyunca yıkamak ve iyi şekilde durulamak birçok mikrop ve pislikten de arınmamıza yardımcı olacaktır. Kurulama işlemini de atlamadan mümkünse tek kullanımlık kağıt havluları tercih ederek yapmalıyız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.